Bir süredir forumlarda konuşuluyordu. 256 kbps aboneleri, 1 Eylül’den itibaren 1 Mbit ve 6 Gb kotalı tarifeye geçebilecekler. Bunu zaten TT ve TTnet sitesinden biliyorduk. Bilmediğimiz şey ise, bu süre zarfında, geçiş yapan kullanıcıların, kota aşım ücreti ödemeyecekleri. Başka bir deyişle, aylık 49 YTL ödemeye devam edecekler ve sınırsız 1 Mbit kullanmış gibi olacaklar.

Birçok TT çalışanının bile bilmediği bu haberi, bugüne kadar resmi olarak teyit edememiştim. TT’ye güven olmaz diyerek bir süre bekleyeyim dedim. Bugün, bir arkadaşımın TT’deki işi dolayısıyla gittim ve ilk ağızdan sordum.

Hat sahibi, bir dilekçeyle başvurarak 256 kbps olan bağlantısını, 1 Mbit’e çıkarabiliyor. Altı aylık süre sonunda ise isterse 6 Gb kotalı tarifeye devam edebiliyor ya da 256 kbps’lik bağlantısına geri dönebiliyor. Ben dilekçemi yazdım ve ilk uygun zamanda götürmeyi düşünüyorum. Dilekçeme, herhangi bir problem sonucunda benden kota aşım ücreti almak isterlerse diye, kampanyanın bu bilindik şartlarını da ekledim.

Telekom’un bunu neden yaptığı da ayrı bir tartışma konusu. Bunun birkaç nedeni var. Birincisi, şu anda Telekom’a yük olan kullanıcılar kotasız internet kullanıcıları. Bu yöntemle, bir kısım kullanıcıyı kotalıya çekmeye çalışıyorlar. Tahminen, 1 Mbit’in tadına varan kişilerin, altı ay sonunda ‘6 Gb kota ile idare ederim’ diyerek geri dönmek istemeyeceklerini düşünüyorlardır. Başka bir konu ise, bu sıralar bazı eylemlerin söz konusu olması, birçok yerden büyük tepki gelmesi. Kısacası, bir asimilasyon ve göz boyama söz konusu.

Endişe konusu ise, altyapının bu yükü kaldırıp kaldırmayacağı. Kaç 256 abonesi var bilmiyorum. Gerçi hesaplarını yapmışlardır. Ancak sıkıntılı günler bekliyor olabilir bizi.

Sonuç olarak, Türk Telekom işini bilir…


This post has 2 comments.

 1. GfxDizayn
  03 Sep 06
  10:53

  Ben bu durumu yine anlayamadım. ttnet’e güven olmaz. yine tufaya gelen bizler oluruz….

 2. alper
  03 Sep 06
  11:24

  Bir söylentiye göre sınırsız internet kullanıcıları iki küsür milyon ADSL kullanıcısının 10000 gibi küçük bir miktarını oluşturuyor.

  Şimdiye kadar 256 kbps aboneleri için indirim vs yapılmamıştı ve en çok ses çıkaran aboneler de onlardı/bizlerdik. Bunu bastırmak için ve 256 kbps’likleri altı ay idare edip, altı ay sonunda kotalı tarifelere çekmek amaç.