Mağazada yapılmış haliyle pek güzel gözüken, kutuda demonte şekilde aldığınız mobilyaları birleştirmek zor değildir, ancak çok da kolay değildir.

Dün, bir süredir ihtiyaç duyduğum yeni çalışma masası için evimizin yakınlarındaki bir yapı marketine gittik. Hem dizüstü bilgisayarımı koyabileceğim hem de geniş bir çalışma ortamı sağlayacak olan bir masa almaya karar verdim. Fazla iri yarı olmayan bir tanesini aldık.

Gözde‘yi uğurlamaya gittim ve eve döndüğümde babamın bir kısmını yaptığını gördüm. Elim bu tür şeylere yatkındır. Ancak ilk kez demonte bir mobilyayı birleştiriyordum. Her şey bittikten sonra gördüm ki, bazı ipuçlarına gereksinim var. Çünkü üretici firma ne olduğu anlaşılmayan, A4 kağıda fotokopi yöntemiyle çoğaltılmış bir kağıt parçası dışında bir şey koymamış yardımcı olması için. Ben de kendi deneyimlerimi yazayım istedim. Çok basit ve akla yatan bu uyarılar ne yazıkki hata yapıldığında fark edilebiliyor. O zaman ise sabır, emek ve zaman gitmiş oluyor. Bunun için dikkat etmek önemli.

 • Öncelikle plan yapın. Hangi parça nereye takılacak ondan emin olun, ikinci kez uğraşmayın. Zaten tahta ile uğraştığınızdan vida yerlerinin laçkalaşması olasılığı bulunuyor. Aynı gibi gözüken ancak farklı uzunluklarda olan iki ayrı çift parçayı aynı sanıp karıştırabilirsiniz.
 • Tornavida ve yıldız tornavidaya büyük olasılıkla gereksiniminiz olacak. Yoksa edinin. Çekiç de gerekebilir.
 • ‘Aman oğlum, görüntüsü çok da önemli değil, orası da yamuk olsun’ vs diyen bir babanız varsa, kendinize güveninizi gösterin, ben hallederim deyin. Siz neyin nasıl yapılacağını keşfettiğiniz sırada, gelip ‘haa, bak oğlum bak, şu şöyle yapılıyor’ diyerek ayakta brifing verebilir. Sabırlı olun.
 • Ortam gergin olabilir. Zira ‘bu $\½#$]½# #$½£\ şeyini niye doğru düzgün yapmamışlar. Böyle alıyorsun işkence oluyor. Niye gidip hazır yapılı bir şey almadık ki’ diye söylenmeler başladığında, bir önceki maddedeki gibi soğukkanlılığınızı koruyun.
 • Bir kutuda olan parçalar birleştirildiklerinde kapıdan sığmayacak hale gelebilir. Kullanılacak odada birleştirin. Tam ‘aha bitti!’ diye sevindiğiniz anda, yavaşça kapıya bakıp oradan geçmeyeceğini fark edebilirsiniz.
 • Düz zeminde çalışın. Örneğin, masayı taşıyacak iki dikdörtgen parçanın bir tarafı beton, diğeri ise halı vs üzerindeyse hata yapma olasılığınız yüksek. Buna dikkat etmezseniz, geri kalan yaşamınızda masanın bir ayağına kağıt sıkıştıran kişilere saygı duyacaksınız.
 • Klavyelik gibi raylı parçaların, raylarının hangi yönde nasıl takılacağına dikkat edin.
 • Akşam vakti bu işlerle uğraşmayın. Daha bir sinir bozucu olabilir.
 • Minifix denen parça yüzyılın icadıdır.

Evet… Gereksiz gibi gözüken bu uyarılar gerektiğinde hayat kurtarabilir. :D

Son olarak ise… İlk demonte deneyiminizden sonra aslında ne kadar kolay olduğunu düşüneceksiniz. Ben şahsen demonte saray verseler yaparım kırk yıllık inşaat ustası edasıyla.

Tags:

This post has 5 comments.

 1. gozde
  22 Aug 06
  17:45

  Evet alperin bu uyarilarina kulak vermek gerek. Ben de en kisa zamanda 780000 maddelik bir Isvec turu rehberi hazirlama calismalarina girisicem. :)

  Canim, seni cok ozledim. Burada olamani gercekten cok isterdim. Kendine iyi bak.

 2. kef
  25 Aug 06
  13:33

  “Öncelikle plan yapın.”

  montajin (belki diger seylerinde) ana ipucu bence budur, bisey eklemek gerekirse ozellikle buyuk mobilyalari monte ederken bir yardimci (sunu al- bunu gotur duzeyinde olsa bile) olmasi isi buyuk olcude kolaylastiriyor.

  monte edilmis halinin fotograflarini cekmenin de buyuk olcude yardimci olabilecegini dusunuyorum.

 3. masko
  22 Feb 09
  17:43

  O lanet olası mobilyalar çin işkencesinden farksız bence :)

 4. abdulkadir
  09 Aug 10
  17:52

  Yazınız çok güzel olmuş. Biz de bir mobilya imalatçısı olarak dediğiniz gibi mobilyalarını birleştirmekte zorlananan çok sayıda insan tanıyoruz. Güzel bir noktaya parmak basmışsınız. Orijinal bir makale olmuş.

 5. Platın
  04 Oct 12
  15:38

  Şık önce uğraşırsınız ama… Demonte ûrûnû dar merdıvenlerden çıkarmak çok kolay eğer sorun yasıyorsanız ürünü aldığınız yerden kurulum ucret karsılıgı personelı verırler