Web sayfasının loglarından, arama motorlarından hangi anahtar sözcüklerle gelindiğini görebiliyorum. Yani, örneğin Google’da hangi sözcükleri aratarak benim siteme geldiklerini görebiliyorum.

Geçen baktığımda birkaç kişinin ‘amerikan kültürü ve edebiyatı’ diye aratarak geldiğini gördüm. Bu yüzden bölümümle ilgili bir yazı yazayım dedim. Bölümün iş olanakları gibi şeylere pek değinmeyeceğim, onun yerine kim gelmeli, kim gelmemeli olacak yazının içeriği:

Çoğu dil öğrencisi gibi matematik ve feni yapamadığınız için dil bölümünü seçtiyseniz ve bu bölümlerle ilgili ne kadar zor olabilir ki! diyorsanız, büyük yanılgı içerisinde olduğunuzu söyleyerek başlayayım.

Her şeyden önce, bölümde sadece edebiyatla ilgileneceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Eğer edebiyat konusunda elitist bir tutuculuğa sahipseniz de çok yanılıyorsunuz. Kültür denince aklınıza, giyim kuşam, gelenek görenek ve yemekler geliyorsa, vizyonunuzu genişletmeniz gerekiyor. Ayrıca, bölümde sadece edebiyatla ilgilenmeyeceğinizi de bilmeniz gerekiyor. Her ne kadar adı ‘Amerikan Kültürü ve Edebiyatı’ olsa da, Türkiye’deki bölümlerin bir kısmı, içerdikleri disiplinlerarasılık ile yurtdışındaki American Studies bölümlerine yakın. Tarih, kültür kuramları, edebiyat/dil vs kuramları, film çalışmaları vs program içerisinde dahil olan ders ve konulardan. Üniversite, öğretim üyeleri/görevlileri ve müfredata göre hangi derslerin bulunacağı değişir. Ancak genel olarak, diğer üniversitelerin de öyle olduğunu düşünerek, tek bakış açılı (~monolithic) bir eğitim bulamayacaksınız.
Bu bölümler; diğer bölümlerin aksine, geride kalınınca kolay kolay toparlanabilecek dersler içermezler. ‘Oh üniversiteye geldim. Yaşasın özgürlük! İstediğim derse girerim, istediğimi asar keserim’ diye düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Kaçırılan derslerin çorap söküğü gibi geldiğini önemle vurgulamak gerekiyor. Bu bölümlerde, ders öncesi hazırlık yapmak gerekir: okumak ve düşünmek gibi. Ancak düşünmek için bir miktar altyapıya gereksinim var. O ana kadar ki yaşamınızda, Armani’nin ilkbahar-yaz kataloğundan başka şeylere pek kafa yormadıysanız, ‘ne kadar zor olabilir ki’ dediğiniz bölümün altı yılda bittiğini görebilirsiniz.
Demek istediğim: bölümde çok şey öğreneceksiniz ve bazen bilgi bombardımanına tutulcaksınız. Ancak, düşünme yetisi pek gelişmemiş bir insansanız zorlanacağınızı bilseniz iyi olur.

Pek düzensiz gittiğim bu yazıda şununa devam edeyim: öğretmen olmak için bu bölümlere gelmeyi düşünüyorsanız ve puanınız yetiyorsa öğretmenlik bölümlerine gidin. Dört yılınızı rahat rahat geçirebileceğiniz bir bölüm değil burası.

Bunlar dışında, eğer kafası çalışan ve yapması gerekenleri zamanında yapan birisi iseniz, her şey için boş vaktiniz de kalır. Zaten, derse hazırlıklı gelip, dersi takip edip katılıyorsanız, sınav öncesi şöyle bir tekrar etmeniz yeterli olur genellikle (ben öyle yapıyorum). Geride kalan üç yılda, okuldan dolayı ertelediğim bir şeyim olmadı. Ertelediğim şeyleri ise, yapmayı çok isteseydim yapardım.
Peki, bölümde ne yapacaksınız? Benim bölümümde, ilk sene bir miktar alıştırma olarak geçer. Temel şeyler öğrenilir. Kendinizi açık, anlaşılır ve düzenli bir şekilde ifade etmeyi öğrenirsiniz (niyeyse çok zorlanılıyor bu konuda). Bu sırada edebiyat dersleri alırsınız ve bir metin nasıl okunur onları öğrenirsiniz. Ne öğrendiğinizi size sorsalar yanıt veremezsiniz, ancak kendinizdeki değişimi fark edersiniz. Daha sonra, değişik edebiyat dersleri ve kültür çalışmaları dersleri gelir, ve diğer ilintili dersler.

Ha bir de: bu bölümlerde başarının anahtarı sadece çalışmakta gizli değildir. Hatta çalışmak küçük bir kısmını oluşturur. Düşünüyor ve üretiyorsanız, başarısız olmanızı gerektirecek hiçbir şey yoktur. Bazı şeylerin tadına vardıktan sonra ise, bölümü çok seversiniz.

Not: Bu yazı, açık mektup işlevi de görmektedir.

Tags:

This post has 13 comments.

 1. senem
  28 Aug 06
  17:37

  slm alper, lafı uzatmadan yukarıdakı yazıda değinmediğin tek sey olan iş olanakları kısmına değinmek ıstıorum… seneye mezun oluyorum akeden, ve kafayı yıcem ne ıs yapıcam dıe.. belkı bıseyler bılıosundur.. paylasırsan sevınırım…tesekkurler

 2. alper
  02 Sep 06
  19:20

  Bu konu sana bakıyor aslında. Piyasada çalışmak gibi bir düşüncen varsa, bunları sen bulacaksın.

  Hiçbir şey yapamam diyorsan, MBA falan yap, yeni kapılar açar belki. Anlamam ki ben bu işlerden, kendi işlerim dışında.

 3. Canay Güven
  17 Jul 07
  13:43

  Alper bey,
  Üniversite hazılık döneminde isteyerek dil seçimi yaptım.Edebiyata ve felsefeye ilgim var. Puanım Istanbul Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı için yeterli (sıralamam 2823) Bölümün internet sayfasından incelediğim kadarıyla hoca ve eğitim kalitesi yüksek. Amacım, akademisyen olarak kalmak ve Amerikalıların varsa desteği ile akademik olarak ilerlemek.
  Yorum yaparsanız memnun olurum.

  Saygılarımla.

 4. beyza
  19 Jul 07
  11:09

  merhaba ben bu sene sınava girdim ve amerikan kültürü ve edebiyatını tercih etmeyi düsünüyorum.bana okula baslamadan önce okumam gereken kitap isimleri ve ilgilenmem gereken konular hakkında bilgi verir misin?bir de sunu merak ediyorum hazırlık okumak istiyorumm sence bu bnm için vakit kaybı mı olur?şimdiden tesekkürlerr…

 5. Seda
  19 Sep 07
  22:05

  Ben bu bölümün öğrencisiyim şuan ve yarın da hazırlık atlama sınavım var. Diğer üniversitelerin aksine hazırlık sınavında öğrencileri bu kadar zorlamanın manası nedir diye sormadan edemiyorum, belki bunun cevabını arkadaşımız verebilir…

 6. semiha
  20 Jun 08
  20:16

  merhaba ben amerikan kültürü ve edebiyatı bölümünde okumakta olan bir ögrenciyim ve henüz 1. sınıf olmamıza ragmen cok yogun bir seneyi geride bıraktık. özellikle amerilalıların ne kültürü var ki diyen arkadaslarıma buradan seslenmek istiyorum eger bu bölüme gelmeyi düsünüyorsanız kitap okumayı cok seven meraklı düzenli ders calısma programına sahip olmanız gerekmekte aksi taktirde okulu 7 senede bitirebilirsiniz. tesekkürler..

 7. hazal
  26 Jun 08
  14:23

  bu sene benim öss ve yds ye 2 girişim sınavlarım çok iyi geçti ve hesaplamama göre (tabi geçen seneye göre)amerikan kültür ve edebiyatı ve ingiliz edebiyatı gibi bölümlere yetiyor bu bölümde hangi dersler olduğunuve okulu bitirdikten sonra ne gibi yerlerde çalışabileceğimi söylerseniz çok sevinirim

 8. hatice k
  03 Jul 08
  2:50

  :D herkesler de dilci oluyor, amerikan kültürü okuyor. yapmayın arkadaşlar başka işiniz yok mu? :))

 9. emel
  10 Jul 08
  16:29

  benim merak ettigim iş olanakları.mezun olunca devlette ne sıfatla çalışılıyor ve buralara girmek için aranan özellikler.bir de bu görevler yılda ortalama kaç kişi alınıyor.unutmamalı ki üniversite meslek hayatına açılan bir kapıdır.cevabınızı bekliyorum.herkese başaılar

 10. Emel
  27 Aug 08
  14:34

  I liked your ideas on the subject Alper, it all sounds right. When it comes to jobs you have a few options, two of them being to do an extra two years and work as a teacher in some public school getting treated like crap or go more towards the private language sector which isn’t as trustworthy in some ways but usually guarantees a higher salary. I work as an ESL instructor and I’m going to be taking American Culture and Literature (or should I say “Studies”?) this year. Although English is my mother tongue, I still feel weary about the whole experience, especially after reading what you wrote! =) Hope all of you a successful career and may you find your destination on this path we call life.

 11. dil okulu
  03 Sep 09
  17:37

  Guzel bir site oldu tebrikler bide yurtdışı dil okulu ile ilgili detaylı bilgi edinmek istiyorum tesekkurler

 12. Onurhan Turan
  03 Jan 11
  0:00

  daha lise 1 öğrecisiyim ama dil’e karşı çok istekliyim. Lise’de dil seçmek istiyorum. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı okuyup, NY’da bu diplomayla çalışabileceğim alanlar var mı merak ediyorum. (ör: yayınevleri, fabrikalar vs.) Yazıyı yeni okudum ve bundan sonra takip edicem. Yanıtsız bırakmazsanız sevinirim. Saygılar.

 13. Elif
  17 Dec 11
  16:47

  Oncelikle merhaba.ben lise 2 dil bolumu ogrencisiyim kucuklukten beri dile dair meslek edinmek istemisimdir.ve amacim buu hayalimi gerceklestirmek.kafamda ki bolumler amerikan kulturu ve edebiyati ardindan ingiliz dili ve edebiyati.bu bolumler hangi univ.de cok iyi egitiminde kadrosunda vs.. Bilgi verirseniz tesekkur ederim.