Ntvmsnbc - RodinDün ntvmsnbc sitesine bakarken ana sayfada bir haber gördüm ve oldukça şaşırdım. Baktım habere, neymiş diyerek.

Yaklaşık bir gün ana sayfada kalan ve ‘resimli’ olan bu haber hakkında ilk gördüğümüz “Taksicilerden Rodin Yorumu.” Haber başlığı ise “Taksiciler Rodin’i Sevdi.”

Merak edip yazıyı okumaya devam ettim:

İçlerinden biri Rodin’in Havva yapıtının önünde durdu ve Havva da dahil heykelleri ‘çok müstehcen’ bulduğunu söyledi. Arkadaşı girdi söze… “Ne olmuş yani, Kenan Evren de nü resim yapıyor.”

TAPARSAN GÜNAH TAPMAZSAN DEĞİL!
Sergi boyunca Rodin’in eserlerini anlatan sanat danışmanı Hüma Arslaner, Havva heykelini anlattıktan sonra taksicilerden biri şu yorumu yaptı: “Allah-ü Teala da insanı çamurdan yaratmadı mı?”
“Heykeli günah kabul ediyor musunuz?” diye sorduğumuzda, “Taparsan günah, tapmazsan değil” yanıtını verdi.

Bu kadar alıntı yeter. Merak ettiğim bir şey var. Kime hitap ediyor bu haber?

NTV’nin hedef kitlesi belli. Havva heykelini müstehcen bulmaları ya da heykel-put gereksizliği kimler için yazılmış? Bu habere bakıp “Eheheheh ilahi taksiciler. Cahil insanlar, yaptıkları yorumlara bak şekerim!” diyenler için mi?

Bana oldukça elitist geliyor bu haber. Entelektuel elitlere sosyolojik inceleme fırsatından fazlası değil. Ayıp, çok ayıp…

Tags: , ,

This post has 3 comments.

 1. gözde
  13 Aug 06
  12:54

  Ben bu alıntıyı okuyunca haber başlığında belirtilen “Taksiciler Rodin’i Sevdi” yorumunu destekleyecek bir şey göremedim. Yani bazısı müstehcen buluyor. Bazısı heykelleri putperesetlikle bağdaştırıyor. Taksiciler tarafından yapılan bu yorumları, Ntv Rodin’i sevmelerine yormuş. Bu da bir şekilde “sokaktaki taksici bile güzel sanatlara ilgi duyuyor,hatta belki anlıyor (yorumlayabiliyor)” diye göstermek için düzenlenmiş gibi.

 2. nagme
  16 Aug 06
  14:22

  Alper’e de Gozde’ye de katılıyorum. Gazetede okumamıstım ama haberlerde izlemistim bunu ben de.

  Once taksici iceriye girer, sonra gorevli bir kız taksiciye ‘basit bir dille’, hafiften kucumser tavırlarla, heykeli nasıl yorumlaması gerektigini anlatır, ve tıpkı Gozde’nin dedigi gibi ‘sokaktaki taksici bile guzel sanatlara ilgi duyabiliyor’ imalarında bulunulur, haberin en sonunda da – tam cumleyi hatırlamıyorum ama su anlama gelen bir sey soyluyor haberi yapan kisi- ‘sanki herseyi hallettik, taksicinin bir suru parası var, baska derdi yok ve Rodin’le ugrasacak… ‘

  Kimden alıntı yapayım bilemedim simdi!…Goethe’den mi, Jung’dan mı Picasso’dan mı , Abakanowicz’den mi yoksa Ataturk’ten mi!…

  Sanata ilgi duymak icin, birseyleri anlamak icin paran olması gerekiyor sanki! Bence tam tersi !!!

 3. […] Köşe yazısı ya da gazete okuyarak dünyaya daha geniş bir perspektiften bakıldığına inanan insanlardan değilim. Okumam, eksikliğini de hissetmem. Ara sıra haberler nasıl anlatılıyor/aktarılıyor diye bakarım o kadar. […]