Dr. Jekyll and Sister HydeYapmak istediğiniz şeyler ömrünüzü aşıyorsa ne yaparsınız? Ölümü alt etmek için, Dr. Jekyll ölümsüzlük iksiri yapmaya karar veriyor.

Birçok kez beyaz perdeye uyarlanan Dr. Jekyll and Mr. Hyde‘ın bu uyarlaması, Jekyll’in süperegosu alınmış insana değil, bir kadına dönüşmesini konu ediyor. Hammer Studios’un (kült!) yaptığı filmde, Mrs. Hyde zamanla daha baskın olmaya başlıyor. Benim bahsetmek istediğim şey de bu noktada geliyor zaten.

Ancak öncelikle şundan bahsetmek gerekir: Bilim, bir tema olarak, -genelde- dinin ve tanrının karşısında bulunur edebiyatta. Dr. Jekyll‘da bunu konu alan bir öykü. Film de bu temayı barındırıyor. Zaten, ölümsüzlük iksiri ‘tanrıyı oynamak,’ onun yerini almaya çalışmakla eş tutulmuş sürekli. Dr. Jekyll, ölümsüzlük iksirini üretirken bir şeye gereksinim duyar: kadın hormonu. Bunu edinmek için ise sıkça ölü kadın bulmalıdır. Bir süre morgdan gereksinimini karşılar. Orası bittikten sonra ise gereksinim duyduğu şeyi kendi bulmalıdır.

Dr. Jekyll and Sister Hyde - 1Başarıya giden her yol meşru mudur? Jekyll için öyle. İksirini geliştirmek için ihtiyaç duyduğu kadın hormonunu edinmek için öldürmesi gerekmektedir. Kendisinin de dediği gibi, ölümsüzlüğü kazanmak için öldürmesi gerekmektedir. Cinayetleri kimse görmez, biri dışında. Kör insanların duyularının kuvvetli olduğu gibi bir inanış vardır. Filmde de böyle bir karakter var. ‘Ne kadar gizli de olsa, tanrı her şeyi görür ve bilir’ anlamına gelen bu karakter, Jekyll’i polise söyleyen kişinin de ta kendisi oluyor.

Edebiyat metninde, Mr. Hyde zamanla Jekyll’ın yaşamını elinden alır ve daha baskın olmaya başlar. Diğer film uyarlamalarında da Hyde, libidosu oldukça yüksek bir erkek olarak gösterilmiş. Bu filmde ise Mrs. Hyde, çok çekici ve tam bir femme fatale olarak karakterize edilmiş. Bu durum şaşırtıcı değil. Filmde ilginç olan, Mrs. Hyde’ın gitgide baskın hale gelmesi. Jekyll da bunu ‘dominance’ (baskınlık) sözcüğünü kullanarak ifade ediyor. Mrs. Hyde’da da benzer bir ifade var. Jekyll’in üst katında oturan ailedeki erkek ve kız kardeşler, Mrs. Hyde ve Dr. Jekyll’a ilgi duyuyorlar. Mrs. Hyde, bu ilginç rastlantıdan bahsettikten sonra ‘bakalım kim kazanacak’ diyor.

Jekyll, insanlığa sonsuz ömür vermeyi amaçlarken ve sadece bunun için öldürürken (film içerisindeki zıtlıkta görece daha olumlu bir şey bu), Hyde kendisini daha baskın hale getirmek ve devamlılığını sağlamak için öldürüyor. Ne var ki bunda denilebilir. Ancak olay şu: Önceki/diğer uyarlamalarda erkeğin bulunması anlaşılır bir şey. Tüm insanlık için konuşma hakkını elinde bulunduran erkeğin, bir insanlık durumu anlatmasu sadece. Kaç filmde kadın başrollerde oynuyor ki zaten? Konu bir kadın ve baskınlık olunca çok daha ilginç oluyor. Filmin yapıldığı tarih olan 1971, ikinci dalga feminizmin ortaya çıktığı ve kadın hareketinin güç kazandığı bir dönem. Kadın hareketinin yarattığı korku ise bir korku filminde yer bulmuş.

Doğrusu film gerçtekten güzel. Artık filmlere seksist ya da ayrımcı oldukları için kızmadığımdan şu puanı veriyorum:

[rate 3]

Dr. Jekyll and Sister Hyde - 2 Dr. Jekyll and Sister Hyde - 3 Dr. Jekyll and Sister Hyde - 4

Dr. Jekyll and Sister Hyde - 5 Dr. Jekyll and Sister Hyde - 6 Dr. Jekyll and Sister Hyde - 7

Dr. Jekyll and Sister Hyde - 8 Dr. Jekyll and Sister Hyde - 9 Dr. Jekyll and Sister Hyde - 10

Dr. Jekyll and Sister Hyde - 11 Dr. Jekyll and Sister Hyde - 12 Dr. Jekyll and Sister Hyde - 13

Dr. Jekyll and Sister Hyde - 14 Dr. Jekyll and Sister Hyde - 15 Dr. Jekyll and Sister Hyde - 16

Tags: , ,

This post has no comment.