Yıllar önce sinemada Intimacy (Mahremiyet) izliyordum. Birkaç sevişme sahnesinde yaşlıca bir teyze ‘cık cık cık’ demeden edemedi. Oldukça yüksek sesle yapıyordu ve birkaç seferden sonra cidden rahatsız olmaya başlamıştı. Ancak sadece gülüyordum.

Bir süre önce, şans eseri Silent Night, Deadly Night adlı filmin IMDB forumlarındaki bir tartışmasını gördüm. İlk yazıyı okudum, ardından ise ikinciyi. İkinciyi okumamla birlikte kahkahayı basmam bir oldu. Okuyalım:

Birinci kişi: I have seen more horror movies than I care to admit, but the opening scene of this movie (where the two little boys see their parents raped and killed in front of them) is one of the sickest, most explotative scenes ever.
İkinci kişi: Yeah, I liked it too.

Birinci kişi durumdan, çocuğunun önünde babanın öldürülmesinden, annenin ise tecavüze uğramasından oldukça rahatsız. Rahatsızlığını ise açıkça belirtiyor. İkinci kişi ise ‘ben de çok beğendim’ diyor. Olay aslında şu: Korku filmlerinin olduğunca çok iğrençlik içereni makbuldur. Ardından ise, beğendiğini söyleyen kişi, sapık olmakla suçlanıyor. İşin ilginci, çok fazla korku filmi izlediğini söylüyor. Ya yeterince izlememiş ya da dikkatli izlememiş demek ki…

Bugün izlediğim The Brood‘da da çocukların önünde gerçekleşen bir cinayet bulunuyor. Ancak bu sefer sahnedeki kalabalık çocuk grubu cinayet gerçekleşirken bunu görüyorlar. Kısacası, kurguyla sağlanmış bir ‘aynı yerde bulunma hissi’ değil, gerçekten de orada çocuklar. Bunun üzerine yine IMDB’de yapılan yorum şu:

Birinci kişi: I enjoyed the film but did it strike anyone else as bizzarre that they filmed the attack on the teacher in friont of a lot of small children ? Even if they took a lot of time to explain that they were only playing it was quite brutal to see the woman being bashed over the head continuously.. Also after her death there is a scene where childrn stand around and she is covered in blood.

İkinci kişi: that’s what makes it such a scary scene.

Üçüncü kişi: And very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, very, funny.

Çocuklar etkilenmişler midir bilemiyorum. Ancak, bunu bir oyun gibi de gösterebilirler çocuklara. Ölü kadını kanlar içinde gördüğümüz sahne bir yakın çekim. Bunlar ise fazla tutucu fikirler.

Silent Night, Deadly Night The Brood - 2 The Brood - 1

Tags:

This post has no comment.