CarrieBazı filmlerin bir kısmını görüp, iyi bir film olduklarına anında karar verebilirsiniz. Carrie de öyle bir film benim için. Yer yer huzursuz ettiği doğru. Ancak tam bir korku filmi denemez. Daha çok okulda geçen bir teenager filmi.

Türkiye’deki okullarda pek bulunmaz bu ancak loser/nerd ve jerk ilişkileri Amerika’da çok problemlidir. Bununla ilgili belgesel bile izlemiştim. Loser/nerd’ler üzerinde öyle bir iz bırakır ki jerk’ler, gelecekte onlardan hala nefret ederler. Brian de Palma‘nın Carrie‘sinde de bir loser/jerk durumu bulunmakta. Carrie arkadaşları tarafından sürekli hor görülen ve bu yüzden kendine güveni olmayan bir kız. Lise son sınıfta ilk reglini olan birisi. Zaten film de bu olay ile başlıyor. Bu sahneyle Carrie ve kan ilişkisi de kuruluyor. Kan ve iğrençlik (~abject) konularına The Hunger yazımda biraz girmiştim. Aşağıdaki bulunan film görüntülerinde gördüğünüz gibi, filmin sonunda da kan ile ilintisi kuruluyor. Ancak bu sefer doğal bir şekilde değil. Ona eşek şakası yapan okul arkadaşları üzerine hayvan kanı döküyorlar.

Ardından ise, Carrie tek kelimeyle terör estiriyor. Çok ünlü olan bu son bölümde, kan ve dehşet arasındaki bağlantı kuruluyor. Dolayısıyla, filmin başındaki menstrüel kan ve korku/iğrençlik de bağlanmış oluyor.

Daha önce bahsettiğim bu konulara tekrar girmeden, Carrie’nin annesinden bahsedeceğim: Carrie’nin annesi aşırı dinci, püriten bir kadın. Carrie ilk regl olduğunda ve annesi bunu öğrenince aşağıdaki diyalog gelişiyor aralarında:

Anne: sen artık kadınsın.
Carrie: neden bana söylemedin anne?
ve Tanrı Havva’yı Ademin kaburgasından yarattı ve güçsüz olan Havva kuzgunu dünyanın başına saldı ve kuzgunun adı günahtı. tekrar et.
Carrie: neden bana söylemedin, anne?
Anne: tekrarla.
Carrie: hayır.
Anne: kuzgunun adı günahtı ve ilk günahta cinsel birleşmeydi.
Carrie: günah işlemedim anne.
Carrie: çok korktum, ölüyorum zannettim, bütün kızlar bana güldüler, anne.
Anne: ve Havva zayıftı. söyle.
Carrie: hayır, anne!
Anne: -Havva zayıftı.
Carrie: hayır!
Anne: Havva zayıftı! ve Tanrı Havva’ya bir lanet verdi. Lanet kanıydı bu! Tanrım! yanımdaki bu günahkar kadına yanlış yolda olduğunu göster. Eğer günahsız kalsaydı Lanetli kanın ona hiç gelmemiş olacağını anlat ona. Aklından şehvet geçirme günahını işlemiş olabilir…
Carrie: hayır, anne!
Anne: yalan söyleme, Carrietta! içindekileri görmediğimimi sanıyorsun? Tanrının gördüğü gibi bende görebiliyorum!
Carrie: Bırak beni, anne. Dua edicez!
Anne: Dua ediceğiz kadın!
Carrie: Hayır!

Carrie telekinetik güçlerinin farkına varır ve annesinin tüm karşı çıkışlarına karşın mezuniyet balosuna gider. Dehşet saçıp eve geldiğinde ise şu sözleri eder:

Carrie: anne? anne,çok korkunçtu anne. herkes bana güldü. anne sarıl bana. anne lütfen sarıl. sarıl bana anne. lütfen sarıl!
Anne: [baban] içime soktuğu gün kendimi öldürmeliydim. evlenmeden önceki, o ilk defadan sonra. Ralph bana söz vermişti. söz vermişti, ve ona inandım. ama günah hiç ölmez. önceleri herşey yolundaydı. günahsızca yaşıyorduk. aynı yatakta yatıyorduk, ama o işi hiç yapmıyorduk. ve sonra o gece, bana kötü niyetle baktığını farkettim. hemen dizlerimizin üzerine kapanıp bize güç vermesi için Tanrı’ya dua ettik. soluğundaki viski kokusunu duydum. ve bana sahip oldu…sahip oldu. üzerinde hala o yol kenarı barlarının kokusu varken bana sahip oldu. ve bundan hoşlandım. hoşlandım! o iğrenç düzüşmeden ve her yanımı okşamasından hoşlandım… doğduğunda seni tanrıya vermeliydim. zayıftım ve buna gücüm yoktu. fakat şimdi Şeytan evimize geldi.

Açıkça görüldüğü gibi püriten bir annemiz var. Babanın artık olmamasının nedeni de sanırım yine anne. Filmin sonunda anne muradına eriyor. Carrie’yi günahlarından dolayı öldürmeye çalışıyor. Carrie onu durdurmak için iki eline ve vücudunun değişik yerlerine telekinetik güçleriyle bıçaklar saplıyor. Evet, stigmata ve çarmıha gerilme motifi. Aşağıda da arka arkaya Anneyi ve İsa’yı görebilirsiniz. Carrie’nin günahları için ölmenin mutluluğu içinde gülümseyerek ölüyor. Bunlar annelik ve seksizm konularını da barındıran şeyler. Filmde kötü niyetli erkek bulunmuyor. Örneğin, Bill’i bir şeyler yapmaya zorlayan Sue. Tipik bir Adem-Havva durumu. Tommy ise Carrie’ye yaklaşırken gerçekten ciddi.

Carrie’nin intikamında ölen herkes suçlu değil aslında. Carrie’nin öğretmeni Miss Collins’in olanlardan hiç haberi yok. Ancak onu da Carrie’nin başına gelenlerden sonra gülerken görüyoruz. Bu yüzden onun da kalemi kırılıyor.
Sonuç olarak, lise teenager filmlerini seviyorsanız bu filme bayılacaksınız. Keşke filmin sonundaki uzun terör estirme sekansı daha uzun olsaydı demeden de edemiyorum ama. Filmdeki seksizm ve toplumsal cinsiyet konularını, bu filmi çok sevdiğimden es geçiyorum, bu yüzden 3.5 veriyorum beş üzerinden.

[rate 3.5]

Carrie - 1 Carrie - 2 Carrie - 17

Carrie - 3 Carrie - 18 Carrie - 4
Carrie - 5 Carrie - 6 Carrie - 7
Carrie - 8 Carrie - 9 Carrie - 10
Carrie - 11 Carrie - 12 Carrie - 13
Carrie - 14 Carrie - 15 Carrie - 16

Tags: , ,

This post has no comment.