Türk Telekom yine büyük reklamlarla indirimlerini gerçekleştirdi. Bu sefer %17.5 luk bir indirim de var gerçekten. Sus payı olsa gerek. Kotalı ADSL tarifelerinde hız 1 Mbit’de sabitlenmiş ve 512 kbps olanlarinki de iki katına çıkarılmış. Görünür de bir hızlanma var. Ancak 3, 6 ya da 9 Gb kota kimin ne işine yarar merak ediyorum. Tamam, iş yerleri ya da internetine fazla yüklenmeyenler için problem yok. Daha aktif kullananlar ne yapacak peki? Bu insanlar görece daha az ve zaten interneti sömürmekle suçlanıyorlar.

Aşağıya yeni ADSL tarifelerini ve benim internet kullanımımı koydum.

Telekom’un sitesinde yeni tarifeleri görebilirsiniz. Turuncu rengi de koymuşlar ki yenilik, canlılık, gençlik fikirlerini daha iyi iletsinler.

Yeni tarifeleri görünce, aynı fiyata 6 gb kotalıya mı geçsem diye düşünmedim değil bir an. Ya da biraz daha fazla verip 9 gb kotalı tarife? Ardından, hemen son birkaç ayda ne kadar kullanmışım ona baktım:

ADSL Kota

Durum bu. En düşük transferim bile 9 gb’ı geçiyor. Diğerleri oldukça geçmişler zaten. Temmuzun ilk 19 gününde de bir aylık maksimum kota miktarı olan 9 gb’ı geçmişim.

Sanırım 256/64 ile yüksek hızlı internetimi kullanmaya devam edeceğim.

Dünyanın her yerinde kotalı internet bulunuyor. Ancak bu sınır 10 gb’dan başlamalı. Bu haliyle gerçekten rezillik…


This post has 4 comments.

 1. gözde
  20 Jul 06
  15:27

  Nisanda gözle görülür bir düşüş var. Neden acaba? :-?

 2. nacrenos
  23 Jul 06
  3:42

  Kim derdi ki bir gün Türk insanı evinden 1 MBit’le evinden internete bağlanacak:) Güzel gelişmeler bunlar ya… Evet, kota işi hakikaten çok kötü. Hatta çok can sıkıcı ama yine de bardağın dolu kısmına bakma yanlısıyım. 56 K ile, o modemden gelen “czzttt dürrtt” sesleriyle bağlandığımız günleri unutmayalım:) Her şey daha güzel olacak inşallah.

 3. alper
  23 Jul 06
  10:54

  Orası öyle. 2 Kbps ile dosya indirdiğimi görünce sevindiğimi hatırlarım. 14400 bps ardından da 33600 bps modem :)

  Ama 1 Mbps bağlantıya 3, 6 veya 9 Gb kota resmen dalga geçmek gibi. 1 Mbps bağlantı ile 3 Gb’ı bir günde indirirsin istersen. Ama bununla bir ay idare etmen bekleniyor. Tamam, bu tarifelerin hedef kitlesi de ‘sıradan’ kullanıcılar. Benim bilgisayarım gün boyu açıktır. Kotasız ADSL ücretleri çok fazla, dalga geçer gibi.

 4. can
  29 Nov 06
  15:48

  slm hepiniz çok haklısınız da bana bi yardım edin ya internetten baatlefield 2 demosunu indirdim online oynuyorum ama oynarkende kota uçuyor birsaat oynayıp kotaya batığımda yüz mb attığı oluyor buna haldır bir çözüm yolu yokmu napmalı…