Dementia 13Sanırım seksist olmayan bir korku filmi yok…

Dementia 13, Francis Ford Coppola‘nın ilk önemli filmi. Roger Corman ise, filmde prodüktör olarak bulunuyor. Dementia 13 bir korku filmi, fena film değil ancak oldukça seksist.

Filmdeki karakterlerin çoğu steryoptip: pek gelişmeyen değişmeyen ve görünce tanıdığımız karakterler. Konu kadınlar olunca onları tanımak çok daha kolay oluyor. Ancak önce erkeklerden bahsedelim. İlki Doktor Justin Caleb: olayları çözen, mantığın ve aklın sesi doktor/erkek tiplemesi. Richard da benzeri bir karakter. Neredeyse tek zeki ve gözü açık karakter.

Kadınlar da ne yazık ki bu olumlu tipler bulunmuyor.

Örneğin, Louise… Mirası almak için kocasını ortadan kaldıran bir kadın. Kocasının annesini ise vasiyetini değiştirmesi için bir şekilde etkilemeye çalışıyor. Anne ise histerik bir kadın. Yedi yıl önce ölmüş kızı için her yıl cenaze töreni düzenliyor. Bu noktada histerinin ne olduğundan da bahsetmek gerekiyor. Histeri, Antik Yunan’dan beri, kadınlarda olduğu düşünülen ve PMS nedeniyle ortaya çıktığı düşünülen bir akıl durumu. Kısacası, histeri kadına has olduğu düşünülen bir durum. Doktor da anneye histeri geçirdiğini söylüyor. Tek olumlu kadın karakter ise Kane. Ancak o da ‘saf ve düşünceli iyi sevgili’den fazlası değil.

Sonuç olarak… Filmin olay örgüsü güzel ancak dediğim bu noktalar var.

Dementia 13 - 2 Dementia 13 - 1

Tags: , ,

This post has no comment.