FrostbitenFrostbiten merak ettiğim bir filmdi. İsveç yapımı bir vampir filmi. Hatta Beyazperde‘nin dediğine göre Shaun of the Dead ve Cemetery Man‘e (yani Dellamorte Dellamore) benzeyen bir film.

Söyler misiniz ey Beyazperde’dekiler, nesi benziyor bu filmin onlara? Hangi vampir klişesi/geleneği Shaun of the Dead ya da Dellamorte Dellamore‘ye benziyor? Tamam, benzemesini komedi öğelerine bağlıyorsunuz ama, hiçbir şekilde iki filmdeki komedi kullanımı Frostbiten ile benzeşmiyor.

Kabul ediyorum, vampirlerin İsveç’te, yani yılın kayda değer kısmının karanlık geçtiği bir yerde bulunuyor olması güzel bir yenilik ve orijinal. Ancak geriye kalan her şey gerçekten klişe. Vampirler hakkında şimdiye kadar ne biliyorsanız bu filmde var. Fang’ler (diş), kan emme, ‘hayvani’ olma, haçtan ürkme, sarımsaktan rahatsız olma (argh! evet!) ve fazlası… Film klişelerle dolu ve ne olacağını tahmin etmek hiç zor değil. Birkaç gore sahnenin güzel olduğunu kabul ediyorum, ama bazı şeyler yine abartı yapılmış.

Gençlerin eğlence sırasında başlarına gelenler ironisiyle Shaun of the Dead‘i anımsatıyor ve bu da güzelleştiriyor tabii ki. Ancak bence hala oldukça vasat bir film. Geçenlerde başka bir klişe bombardımanı film izlemiştim: Wes Craven’ın Cursed adlı filmi. En azından o film daha başarılı bir öyküye sahipti. Frostbiten‘da güldüğüm yer, filmin başında askerlerin sırayla birbirlerini uyandırma şekli ve o sırada söyledikleri. Gerçekten çok hoş ve ince bir espri olmuş bu.
Her neyse:

[rate 1.5]

Tags: , ,

This post has 2 comments.

 1. nagme
  08 Jul 06
  14:56

  Filmi ben de izledim ve herhangi bir kategoriye sokamadım. Korku degil, komedi degil, nedir anlamadım. Görsel olarak da inandırıcı degildi, konu olarak da. Alper’in dedigi gibi bir suru cliché vardı – hem de en kotulerinden secilmis. Nerede benim aynadaki REDRUMım, nerede benim arkadan sallanarak yaklasan kameralarım, efektlerim onlarım bunlarım …:d Korkudan cok, korku filmleriyle dalga geciliyormus gibi geldi. Ama yok , onda da basarısızlar o zaman….

  Aldıgım 532 Kcal, bir miktar kafein ve bosa harcanmıs 98 dakikayla kaldım…

 2. alper
  08 Jul 06
  15:01

  Korku filmleriyle dalga geçildiği doğru da, bir Shaun of the Dead‘e bak bir de buna. Vasat tek kelimeyle.