The DescentYıllar önce ilk kez korku filmlerine merak saldığımda hatırlıyorum da… Evil Dead ve Evil Dead II‘yi arka arkaya izlediğim gün biraz huzursuz olmuştum. Oldukça önceydi ama bu. Yamyam filmlerinin en ünlüsü sayılabilecek Cannibal Holocaust‘u ilk izlediğimde ise bir tansiyon düşmesi yaşamıştım. Ancak hiçbiri gerçek anlamda korkutmamıştı. Sadece gerginlik ve kısa süreli huzursuzluk yaratmışlardı.

The Descent! Yıllardır böyle bir şey izlemedim. On yaşındayken Freddy’yi izlemek gibi bir deneyimden bahsediyorum. Dün, film bittikten sonra ‘Allah belanızı versin!’ dedim. Konuşamadım doğru düzgün huzursuzluktan… Şimdi umrumda değil o ayrı. :)

Filmle ilgili söyleyecek birkaç şeyim var.

Film tek tük korku filmi klişesi barındırıyor. Asıl olayların başladığı mağara bölümünde, hemen bir iktidar savaşı görüyoruz. Eğlence ve ego tatmini peşinde olan birisiyle, daha mantıklı olan diğerlerinin sürtüşmesi. Bunun dışında, aşağıda en çok gördüğünüz karakterin de tipik gelişmesine tanık oluyoruz. Zamanla, kendine güveni oldukça artıyor ve agresifleşiyor. Aslında, The Final Girl‘leşiyor.

Onun dışında film, diğer filmlere açık göndermeler de yapıyor. Yaratıkların Nosferatu‘daki Graf Orlok (Max Schreck) karakterine benzediğini fark etmek zor değil. Carrie‘ye de çok açık göndermeler var. Bunun dışında Predator‘a da var.

The Descent… Gerçekten çok güzel ve kesin kült olacak bir film.

[rate 3.5]

The Descent - 1 The Descent - 2 The Descent - 3

The Descent - 4 The Descent - 5 The Descent - 6

The Descent - 7 The Descent - 8 The Descent - 9

The Descent - 10 The Descent - 11 The Descent - 12

The Descent - 13 The Descent - 14 The Descent - 15

Tags: ,

This post has 1 comment.

 1. alper
  04 Jul 06
  0:13

  Bu aralar, bazı filmleri izledikten sonra başka blog’larda insanlar ne demişler o film hakkında diye bakıyorum. Bu filmle ilgili yazmayı unutmuşum. Demiş ki birisi, bu film feminist bir filmmiş, o yüzden izleyecekmiş.

  Tüm rolleri kadınlar oynayınca sözüm ona feminist oluyor tabii. Tüm kadınların ya öldüğünü ya da en azından kurtulamadıklarını gözardı ediyorlar bu noktada ama :-?

  :d