Night of the Bloody ApesOh boy!

Ne kadar kötü bir film! Arkadaş ortamında ve biraz alkolle güzel olabilir. Her neyse, Night of the Bloody Apes, 1969 yapımı bir Meksika filmi. Gore sahneler bulunuyor ancak pek de korku filmi sayılmaz.

Film hakkında kısa bilgi verecek olursak: bildiğimiz ‘çatlak bilimadamı’ filmi. Oğlu ölüm döşeğinde olan bir doktorun, oğlunu, ona goril kalbi naklederek kurtarmaya çalışması. Tahmin edeceğiniz gibi, bu nakil sonrası oğul Julio gorile dönüşüyor. [ek: yazmayı unutmuşum, daha sonra da ölmek üzere olan bir kadının kalbini naklediyorlar. Bu ameliyat sonrası Julio’nun efemine olmasını bekliyordum dört gözle, ama olmadı :). O filmi de ben çekeceğim inşallah.] Ancak cinsellik gibi insani ihtiyaçları devam ediyor. Hayvanlaşmak dışında, bir nevi Dr. Jekyll ve Mr. Hyde durumu aslında. Ama bu filmde çıplaklığın kullanımı bunu göstermek için değil pek tabi: daha fazla izleyici çekmeye çalışmak. Erkeklerin ölüşünü detaylı olarak görürken, kadınların vücutlarını görüyoruz. Bazı detaylar Hawthorne’un “The Birthmark” öyküsünü oldukça hatırlatıyor aslında. Örneğin bu filmde de bir ocak bulunuyor, öldürülenlerin yakıldığı.

“The Birthmark” demişken… Filmin sonunda yarı goril yarı insan Julio polis tarafından vurulur, ve babası şöyle der:

Beni affet oğlum. Sana yalan söyledim. Hastalığının tedavi edilemez olduğunu senden gizledim. Tanrının seni yanına alarak kurtarmasını engelledim, tanrının kurallarına karşı geldim.

Ah ah! Mesajlı filmler…
Filmi ilginç yapan bir şey var, o da gerçek açık kalp transplantasyonu ameliyatını iki sahnede gösteriyor olması. Bu noktada filmdeki birkaç hata da rahatlıkla görülebiliyor. Örneğin, ameliyatları iki kişi yapıyor. Birisi açık göğüsteki diğer ortanları tutup, doktoru asiste ediyor. Toplam dört el etti. Ancak bir başkası da ameliyat edilen Julio’nun oksijen maskesini tutuyor. Başka bir sahnede, bir kadın parkta saldırıya uğradığında sette bulunan yapay çimleri de kaldırıyor. Bir anlık ‘heyhat!’ ifadesi görüyoruz yüzünde.

Filmde anlamsız olan şeylerden birisi, aşağıda gördüğünüz kadın güreşçiler. Güzel, çekici vs olsalar neyse. Ne öykünün kendisine ne de görsel olarak bir katkı da bulunuyor. Asıl kahraman yapsa anlayacağım, skopofili ile ilgili diyeceğim. Oldukça gereksiz bu haliyle…
Her neyse, çok fazla şey yok bu filmde. Dediğim gibi arkadaşlar varsa alkol de varsa, izlenilebilir.

[rate 1.5]

Night of the Bloody Apes - wtf? Night of the Bloody Apes - 2 Night of the Bloody Apes - 3
Night of the Bloody Apes - 4 Night of the Bloody Apes - 5 Night of the Bloody Apes - 6
Night of the Bloody Apes - 7 Night of the Bloody Apes - 8 Night of the Bloody Apes - 9
Night of the Bloody Apes - 10 Night of the Bloody Apes - 11 Night of the Bloody Apes - 12
Night of the Bloody Apes - 13 Night of the Bloody Apes - 14 Night of the Bloody Apes - 15
Night of the Bloody Apes - Die Punk! Night of the Bloody Apes - 17 Night of the Bloody Apes - 18


This post has no comment.