Texas Chainsaw Massacre (2003)Bu ara çok fazla eski korku filmlerinin tekrar yapımları (remake) geliyor sürekli. Texas Chainsaw Massacre‘da 1976’da Tobe Hopper tarafından ilki çekilmiş serinin yeni bir tekrar yapımı. Yeni bir film değil aslında, ancak yakında Türkiye’de vizyona girecek.

Seriden ilk iki filmi yıllar önce izlemiştim. İlk filmi çok detaylı hatırlamıyorum ancak pek sevmemiştim. İkinci film nispeten daha güzeldi. Önceden yazdığım bazı film eleştirilerine daha çok kültürel açıdan bakıyordum. Konu korku filmleri olunca bunları biraz görmezden geliyorum: korku filmlerinin ayrı bir yeri bulunuyor benim için. Korku filmleri toplumsal cinsiyet (gender) bağlamında çok fazla materyal veriyorlar aslında. Ancak dediğim gibi bir korku/gore filmini güzel yapan ne kadar çok kan içerdiğidir :). Bu noktada ilginç bir şey var. Bir akademisyen melodrama, korku ve porno türleriyle ilgili bir tablo yapmıştı: gözyaşı / kan / ejakulasyon. Ancak konumuz bu değil :)

Texas Chainsaw Massacre, kuzeyli birkaç gencin (eğlence ve seksi seven gençlik steryotipi) güneye gelip ölmesi şeklinde ilerleyen filmlerden birisi. Gençler iflah olmaz, güneyliler ise cani, manyak vs olarak gösteriliyor. Huckleberry Finn‘deki mob violence‘ın yerini manyak bir güneyli aile alıyor. Benzer şekilde, yine Huck Finn‘de olan güneyde yasanın olmaması olayı ise Şerif’in de manyak ailenin bir parçası olmasıyla gösterilmiş.

Texas Chainsaw Massacre - 6Yeni korku filmlerinde sevmediğim bir şeyi bu filmde kullanıyor: hareketli kameralar. Kameranın sürekli hareket etmesi bir şeyleri görmemizi engelliyor. Görmediğimiz ve ne olduğunu bilmediğimiz şeyler ise bizi korkutur (Freud ve Hans, size atfediyorum bu cümleyi /:) ). Ancak bu yeni filmlerde bu o kadar abartılıyor ki; gerçekten rahatsız edici bir hal almaya başlıyor. Leatherface’in yüzünü görsek, yaptıklarını yavaşça bize gösterecek bir iki sekans olsa fena mı olurdu? Kameranın sürekli hareket ettiği bu çekimleri doruk noktasına hazırlık olarak görebiliriz. Kreşendo etkisi gibi ya da orgazma yaklaşmak gibi. Ancak bu filmler ne yazık ki bunu erteleyip duruyorlar. Kameranın stabil olması kesinlikle bir çözünmeye götürmez halbuki… Her neyse, bu kısa bilinç akışımın arkasından başka şeylere geçeyim.

Filmde birçok korku filmi klişesi kullanılıyor. Bu yüzden deneyimli izleyiciyi şaşırtan şeyler pek yok. Gençler bir şeylere burunlarını sokarlar ve başları belaya girer: merak kediyi öldürür… Gruptan birisi diğerlerini kandırmaya çalışır ve sonra çok eğlenir. Diğerleri ise ona kızar. Bir de zeki kızımız var. Katili (Leatherface) alt edip diğer gençlerin aksine hayatta kalmayı başaran kişi: Carol Clover’ın The Final Girl dediği kadın steryotipi.
Yüzü maskeli katil ise önceden de yapılmış bazı eleştirileri tekrar doğuruyor: bu katili herkes oynayabilir! Halloween‘deki The Shape ve TX Chainsaw Massacre‘daki Leatherface. Halloween‘leri henüz izlemedim (büyük utanç!) ancak zaten TX Chainsaw Massacre‘larda birilerini öldürmek dışında bir işlevi yok Leatherface’in.
Henüz gözterime girmemiş bu filmden pek haz edeceğinizi sanmıyorum. Eğer bu türe merakınız varsa zaten izlersiniz. Önce, önceki filmleri izlemek daha iyi olabilir.

[rate 1.5]

Texas Chainsaw Massacre - 1 Texas Chainsaw Massacre - 2 Texas Chainsaw Massacre - 3

Texas Chainsaw Massacre - 4 Texas Chainsaw Massacre - 5 Texas Chainsaw Massacre - 7

Texas Chainsaw Massacre - 8 Texas Chainsaw Massacre - 9 Texas Chainsaw Massacre - 10

Texas Chainsaw Massacre - 11 Texas Chainsaw Massacre - 12 Texas Chainsaw Massacre - 13


This post has 1 comment.

  1. SILA
    22 Nov 06
    21:00

    yorum yoookk