Dellamorte DellamoreDrugs, sex, rock ‘n roll! Hayır pardon. Aşk, seks ve ölüm.

Dellamorte Dellamore, bu işin ustası olan İtalyanlar tarafından yapılmış bir korku filmi. Artık filmlere, şu tür deyip geçemiyoruz. Bu film de böyle: korku, komedi, fantazi, aşk vs.

Bu filme ben birkaç tanım söyleyecek olursam: tuhaf, grotesk, karanlık ve nekrofili…

Küçük bir araştırma sonrası ne anlama geldiğini öğrendiğim film adı (ki zaten morte ve amore sözcüklerini biliyoruz da, bu della takısı nedir) ‘ölüden ve aşktan’ (of dead and of love) anlamına geliyor. Filmde de sık sık ölüm ve aşkın bir araya geldiğini görüyoruz. Filmde pek gün yüzü görmüyoruz, gördüklerimiz ise yine çok rahat sahneler değil. Bu film hakkında çok fazla diyecek bir şeyim yok aslında. Zombi filmlerinde (bu tamda bir zombi filmi değil aslında) çok sık kullanılan ‘biz de onlardan farklı değiliz’ mesajı sık sık veriliyor. Daha derin ifadelerle ama :)

Filmden birkaç alıntıyla özetleyecek olursak:

İşi mezar bekçiliği olan asıl kahramanımız Francesco Dellamorte sık sık, dirilen ölüleri vuruyor. Zombiler çok da ön planda değil. Bir yerde şu lafları ediyor:

Yaşayan ölüler ve ölen yaşanlar, hepsi aynı. Hepsi aynı kumaşın parçası. Ama ölü insanların ortadan kaldırılması, kamu hizmetidir. Oysa ki, yalnızca yaşayan birini öldürdüğün zaman başın derde girer.

Hm, derin felsefe :D.

Başka ilginç bir konuşma ise:

– Günaydın, Mühendis!
– [Francesco] Bayan Chiaromondo, ben mühendis değilim.
– Sen bu mezarlığın bekçisi değil misin?
– Elbette öyleyim.
– O yüzden sen bir mühendissin. Bu arada sence bunlardan hangisi benim mezar taşıma daha güzel gider?
– İkisi de.
– Genç ve yakışıklı adamların görüşünü severim.

Bu diyalog hem grotesk hem de mesleklerle ilgili birkaç ilginç şey söylüyor. Nasıl ifade ederim bilmiyorum. Aşağıdaki film görüntülerinde doktorun nasıl gösterildiği ne demek istediğime örnek olabilir belki.
Başka bir sahnede ise, eski sevgili yeni ölü bir kadın, Francesco üzerine gelir ve şu diyalog gelişir:

-[Francesco] Yapamayız! Ben canlıyım. Sen ise ölü.
-Ben önyargılı değilim, aşkım.

Süper değil mi? :)

Her neyse, sonuç olarak oldukça keyifli ve karanlık bir film. Kesinlikle izleyiciyi diken üstünde tutmaya çalışan yeni ve aptal korku filmlerinden değil. Birkaç gore sahnenin olduğunu da ekleyeyim ama, aşağıda görüyorsunuz. Abuk subuk seslerden ve hareketli kameralardan uzak güzel bir film. Bu tür filmleri sevenlere tavsiye edilir…

Ek: Yazmayı unutmuşum. Filmin soundtrack’inde Sezen Aksu’nun “Hadi Bakalım” adlı şarkısı da bulunuyor. İzlerken müzik nereden geliyor emin olmak için filmi durdurdum, afalladım bir süre :)

[rate 4]

Dellamorte Dellamore - 1 Dellamorte Dellamore - 2 Dellamorte Dellamore - 3
Dellamorte Dellamore - 4 Dellamorte Dellamore - 5 Dellamorte Dellamore - 6
Dellamorte Dellamore - 7 Dellamorte Dellamore - 8 Dellamorte Dellamore - 9
Dellamorte Dellamore - 10 Dellamorte Dellamore - 11 Dellamorte Dellamore - 12


This post has 2 comments.

  1. […] more fun” principle. There are great examples of movies in this genre too for sure such as Dellamorte Dellamore. So, anyway… I went to see 30 Days of Night last night. I didn’t have much expectations […]

  2. […] this German theatrical trailer of this great movie Dellamorte Dellamore on Youtube. […]