Kargo firmalarıyla o kadar olayım olmuştur ki şimdiye kadar. Şubede bekletilen paketler, yanlış adrese götürülenler, vs vs…

Ancak hiçbiri bu sonuncusu kadar bomba olmamıştı. Geçen cuma İstanbul’dan gönderilen ve cumartesi gelmesi gereken kargo bugün geldi!

Cumartesi saat dört olunca şubeyi arayayım dedim. Kargolar karışmış olduğundan pazartesi geleceğini söylediler, neyse dedim. Benim kargom Kocaeli’ye gitmiş, Kocaeli’deki kişininki de bana gelecekmiş (ama gelmedi tabii hata fark edildiğinden) Pazartesi yine gelmedi. Aramadım firmayı. Salı oldu, aradım tekrar şubeyi. Neymiş, Kocaeli’deki şube Ankara’ya yollayacakmış, onlar da buraya. Yani değiş tokuş yapacaklarmış. Becaiş usulü kısaca.

Bu zamana kadar bunu en kısa zamanda çözecek yola henüz başvurmadım, çünkü bugüne kadar kargocular olsun başka firmalar olsun, çok yüzgöz oldum böyle şeylerle. İşin sırrı şurada: Eğer şube, teknik servis vs işinizi çözmüyorsa, oyalıyorsa, ilgilenmiyorsa; genel müdürlüğü arayın, eposta atın bir şey yapın. Anında çözülecektir. Bir başka yöntem ise sikayetvar.com’a yazmak.

Her neyse, kargo firmasına mail attım. Ertesi gün aradılar tabii ki. Onlar aradıktan bir iki saat sonra da kargom geldi sonunda. Şubeden aradılar, özür dileriz vs vs diye. Bunu bu duruma getirmeye ne gerek var. Firmaların her hatasını yüksek mercilere bildirerek mi çözmek zorundayız.

Şimdiye kadar sorunsuz paketimi alıp yollayan bir tek UPS, DHL ve TNT vardı. UPS ile birkaç paket alıp yolladım, hepsi sorunsuzdu. DHL ise güzel iletişimi olan başka bir firma. TNT ile bir kere paket aldım. TNT daha çok kurye firması olduğundan çok daha güzel çalışıyor. Gelmeden önce aramışlardı, evde misiniz getirelim mi diye. Tabii ki fiyatı da ona göre :) Bu üç firmanın ortak yönü ise hepsinin yabancı ve çokuluslu firma olması. Şimdiye kadar Yurtiçi, Aras ve MNG ile birkaç kez kavga etmişimdir. Yazık…


This post has 2 comments.

  1. nagme
    15 Jun 06
    1:45

    Evet. Kargo gonderenlere suprizzzzz hediyeler, iPod nano’lar, tatilyada 5 gun, 5 yıldızlı otellerde 5 gun 5 gece ayarlamak yerine geleneksel yontemler kullanarak kalitelerini yuksetseler sanki daha iyi olacak.

  2. […] Bir ay ve bir hafta önce yazdığım Türk kargo firmaları ve mucizeleri başlıklı yazıya bir tane daha yazmak istemiyorum. […]