Sonic Splendour #4Bu siteye bakan arkadaşlarım, şans eseri bulanlar ya da diğer yazdığım sitelerden gelenler tahminimce bu tür şeylerle ilgilenmiyorlardır. İlgilenenler zaten edinmişlerdir bu fanzini. Bu yüzden çok detaya girmeyeceğim, daha çok tanıtım yazısı olacak bu.
Müzik ya da politik fanzinler, ikisiyle de yıllardır ilgiliyim. Bunların ikisinin birleştiği Sonic Splendour ise birkaç yıldır sınırsız sorumsuz zaman aralıklarıyla çıkan fanzin tandanslı bir müzik dergisi. Sadece müzik dergisi demek haksızlık etmek olur. Önceki sayılarda, Food Geek, You&Me ve ALF gibi röportajlar da bulunuyordu.

Bu sayıya gelecek olursak: Her zamanki gibi sade ve çok güzel bir tasarım, ve güzel kağıt kullanılmış dergi/fanzinde. Entombed, Behemoth, Avulsed, Cripple Bastards, Leng Tch gibi ekstrem müzik gruplarıyla röportajların yanısıra, Koepi İşgalevi, Hendrix/Fish Films ve yazar Ingvar Ambjornsen ile yapılan röportajlar da bulunuyor. Birkaç (!) yüz tane albüm ve dergi/fanzin kritiğinin yanı sıra, Visual Splendour başlığı altında korku/gore filmlerine ayrılan bir bölüm de söz konusu.

Artık ekstrem (gore/grind vs) müzik dinlemediğim için doğrusu bu röportajları okumadım. Ancak göz attığım kadarıyla, önceki sayılardaki gibi yarı ciddi (ya da samimi, diyelim) ancak seviyeli tarzı korumuşlar. En çok sevdiğim bölümler, haliyle, Hendrix/Fish Films ile yapılan röportaj oldu. Müzik grupları ya da starlar genellikle bir imajı korumaları gerektiğinden belli şekillerde yanıtlar verirler sorulara. Hendrix/Fish Films röportajı ile bu bozulmuş, tabii bir de Ambjornsen röportajı var, o da aynı şekilde. Gerçi dergiye haksızlık etmeyeyim: soru tarzlarıyla müzisyen/dinleyici zıtlığını yıkıyorlar. Keşke Visual Splendour bölümü biraz daha detaylı tutulsaydı diyorum, Utku ve kadrosuna ‘(gelecek sayıyı) isteeeriz isteeriz’ diyorum.

Dergiyi malum dükkanlarda bulabilirsiniz.

Ha bir de reklam yapayım: Derginin üçüncü sayısında benim de yardımda bulunduğum ALF röportajı bulunmakta :)

Tags: ,

This post has no comment.