Korsan YazılımBu yazıya kafamda belli bir planla başladım. Ancak belli bir doğrultuda gitmiyor, bilinç akışım olsun o zaman bu yazı. Bir süredir düşünüyorum da… Aslında yazılımlar o kadar da pahalı değil. Tamam, Autocad ya da Photoshop ucuz yazılımlar değil, ancak zaten onlar sıradan kullanıcılar için de değil. Eh şu da var, mimarlık ya da grafik tasarım okuyan bir öğrenci bunu nasıl alsın? O işin farklı bir boyutu.

Birkaç yıl önce yaşamımıza spyware/ad-ware’lerin girmesiyle anti-spyware yazılımları da artar hale geldi. Spy-Bot Search & Destroy bunlardan bir tanesi. Programın lisans bilgisi bölümünde şöyle bir ifade var:

I.b. Binary
What do you get if you buy software? Lots of ones and zeros, nothing more. If they were distributed as art, I could understand paying it. But if the main goal of their order is to earn money – by fees or ads – I don’t like it!

Bir sanat eseri aldığımızda (her gün alıyoruz ya), ne almış oluyoruz? Bu bir resimse, bir şey üzerinde bulunan boyaları almış oluyoruz. Ya da ev değil, beton yığını alıyoruz. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Şurası gerçek ki, yazılımlara çok emek harcanıyor.
Yazıda herhangi bir görüşü savunmayacağım aslında. Özgür yazılım konusu dünyada bir şeylerin iyiye gittiğinin sanal ortamdaki göstergesidir. Ücretli yazılımlara çok ciddi alternatifler bulunuyor.

Bütün bunlar değil de aslında, şu çok güzel bir şey: Değişik lisans türleri var. Bunlardan biri de cardware. Eski yazılımlarda vardı böyle bir şey, o zaman internet yok eposta yok (ama bbs var). Şu anda ise bildiğim Exact Audio Copy bir cardware. Cardware’in ne olduğuna gelince, programı yazan kişiye, kendi şehrinizi gösteren bir kartpostal yolluyorsunuz lisans almak için. Ne kadar güzel bir şey değil mi?

Herhangi bir sıra takip etmeden yazdığım yazımı, ‘yaşasın özgür yazılım!’ diyerek bitiriyorum.


This post has no comment.