Pennywise

Geçen hafta bir derste hoca bir şeyi anlatmak için Pennywise (üstteki palyaço) örneğini verdi, aklıma geldi. Stephen King’in O (It) adlı romanını küçükken okumuştum. Bir de film mevzusu var tabi, şu an hayal meyal hatırlamaktayım.

Bir de Jaws ve Child’s Play var tabii ki. Ah ah! Çocukluğumuzu zehir ettiler!

Jaws’dan dolayı denize giremez oldum. Küçükken, denizde ayağıma herhangi bir şey deyse, kıyıya kadar tam gaz durmadan yüzerdim. Chucky (Child’s Play) ise oyuncaklarımdan şüphe etmeme neden oldu.

It - 2Her neyse, abartı ifadeler tabii ki bunlar. Ancak gerçekten de nasıl korktum bu üçlüyü izledikten sonra. Sanırım şu anki korku/slasher/gore filmi merakı da bundan geliyor. Şu an keyifle izliyorum hepsini :)

Şimdi düşününce, bu bütün filmlere nasıl güzel psikanalitik okuma yapılabilir :)

Child's Play Jaws

Tags: ,

This post has 2 comments.

 1. deli-prof
  23 May 06
  14:36

  Stephen King “O” kesinlikle mükemmel bir kitaptır ancak 80’li yılların teknolojisi ile ancak bu kadar güzel çevrilebilirdi. Şu anda bu filmi izlediğimde korkmak bir yana gülüyorum (kitabı için aynı şeyleri söylemek pek mümkün değil) umarım en son sinema teknolojisi ile tekrardan çekilir ve vizyona girer.

 2. alper
  27 May 06
  1:09

  Her yorum yazana laf ediyor gibi bir imaj mı yarattım nedir bilmiyorum ama… :)

  Filmi yıllardır izlemedim. Tekrar bakmayı çok isterim aslında, yakın zamanda edinmeye çalışayım. Efektlerden dolayı filmin komik olması fikri bana tuhaf geliyor. Killer Clowns From Outer Space filmini izlerken kafamı duvarlara vurdum, ama gülmedim :)
  Çünkü filmlerdeki bu efektler ‘sentetik hipergerçeklik’ yaratıyorlar. Gerçek olmayan şeyleri gerçek gibi gösteriyorlar, biz de inanıyoruz ve bunun olmasından memnun oluyoruz. Bazı filmlerde, bütçe gibi nedenlerden bu yapılamıyor. Bence güzel de oluyor. O sadece Stephen King uyarlaması olması nedeniyle büyük beklentiler doğuruyor olabilir, ancak o filmi o şekilde sevsek daha güzel olur kanımca.