RSS’in ne olduğundan çok ne işe yaradığını anlatmak en kolayı olacaktır. RSS, XML formatında daima en güncel bilgiye ulaşabileceğiniz bir standart. Hatta, reklamsız ve her türlü diğer gereksiz şeylerden uzak bir şekilde yapabiliyorsunuz bunu.

İnsan kullanmayınca bilmiyor bazı şeyleri. Ben de bu özelliği yeni kullanmaya başladım. Firefox ile bu iş daha kolay hale geliyor. Internet Explorer, açıkları ve CSS2 desteği gibi eksikliklerinden dolayı popülaritesini çoktan kaybetti. Bu yüzden Microsoft IE7’yi piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ancak bu sefer Windows Vista ile birlikte paketleyemeyecekler IE7’yi, tekel davalarından dolayı. Bu güzel haber.

Her neyse, yakın zamanda kullanmaya başladığım şey şu:

Firefox kullanıyorsanız ve geldiğiniz sitede RSS desteği varsa aşağıdaki gibi, adres çubuğunun sol tarafındaki turuncu logoyu görüyorsunuz.

Firefox RSS Buton

Bu turuncu logoya tıkladığınızda, adres çubuğunun civarında aşağıdaki gibi yeni bir yer imi (bookmark) eklendiğini göreceksiniz.

Firefox RSS Burası tarayıcınızı her açtığınızda güncellenecek ya da el ile güncelleyebileceksiniz. Böylece yeni içerikten haberdar oluyorsunuz. Özellikle haber siteleri için çok kullanışlı bir şey.

Ancak bu yöntem, dediğim reklamsız saf bilgiye ulaşmanın yolu değil tam olarak. Çünkü bu şekilde, sadece o sayfaya ulaşıyorsunuz. Eğer bir RSS okuyucusu kullanırsanız, tertemiz içeriğe de ulaşabiliyorsunuz.

RSS BanditBen bunun için açık kaynak kodlu ve haliyle ücretsiz olan (özgür yazılım) RSS Bandit kullanıyorum. Daha iyisi var mıdır bilmiyorum. Ben bundan memnunum ama. RSS yayını olan her siteyi bu şekilde takip edebilirsiniz.


This post has no comment.