Forward!11-12 yıldır PC kullanıyorum. Bundan önce de Amiga kullanmıştım. Hala öyle midir bilmiyorum, ancak ben küçükken bilgisayardan anlamayan bir büyük hep şu soruyu sorardı: “bilgisayarda ders mi çalışıyorsun?” Soru soran kişi yaşıtınız ise soru “oyun mu oynuyorsun” olurdu.

Yanlış hatırlamıyorsam internet kullanmaya başlamam ise 1997 yılının sonlarına ya da 1998’in başlarına denk geliyor. O zamanlar Türkiye’de MSN Messenger yerine ICQ kullanılırdı. ICQ’nun eski versiyonları, özellik olarak MSN’den hala öndedir. Peki neden MSN kullanılıyor sorusunun yanıtı ise sanırım Microsoft ve tekel sözcüklerinde gizli.

Buradan şuraya geleceğim: Vakti zamanında, Türkiye’deki çoğunluk ICQ kullanırken, ara sıra şöyle mesajlar gelirdi. Aslında sadece Türkiye’deki kullanıcılardan gelmezdi bu mesajlar, her neyse. “Bu mesajı bilmem kaç kişiye forward‘lamazsan ICQ paralı olacak.” Bu olay o kadar popüler (ve can sıkıcı) olmaya başlamıştı ki, espri konusu bile oldu.

Türkiye’deki çoğunluk artık MSN Messenger kullanıyor. Eskisi gibi toplu mesaj atmak yok. Peki bu durumu nasıl tatmin edecek yurdum insanı? Tabii ki eposta hesaplarındaki (tercihen mynet, hotmail ya da yahoo) Forward/İlet tuşuna basarak.

Bu durum yıllardır bıktırdı beni. İlk başta bir dönemdir dedim, geçer dedim, sabrettim. Sonra baktım ardı arkası kesilmiyor. Yapan arkadaşlara utana sıkıla bir mail attım, bana yollamayın diyerek. Gelen eposta sayısı azalmış olsa da bitmemişti. Ayda yılda bir gelse de hiç hoşlanmıyorum, çünkü bir anda sayıları artabilir. Yakın zamanda yine başladı bu durum. Birkaç hafta içinde gelen eposta’lara bakalım:

Subject: FW: Fwd: [metuint17] Konu : George Bush’un okul ziyareti
Subject: FW: dokunaklı bi hikaye, llütfen sabredin okuyun..
Subject: FW: Fwd: FW: iki kadın ölmüş…

Birkaç tane daha vardı, onları silmişim. Ya bana ne ya! Niye okuyayım ben bunu?

Hadi bunlar neyse, bir de şunlar var: “Ulu Önder Atatürk’e bilmem hangi sitede hakaret ediliyor. Sitenin kapanması için şu kadar kişiye forward’la”

Mümkün mü böyle bir şey? O sitenin kapanması da o kadar kolaydı sanki. Zaten kapatamazsınız da, en fazla Türkiye’den erişimi kısıtlarsınız. Bu da sansüre girer ki aklı başında kimse istemez bunu.

Neden yapılıyor böyle şeyler peki? İlk defa bu epostayı atan kişi, yüz kişiye eposta gönderince lösemi hastası minik kızın kurtulmayacağını bilmiyor mu? Biliyor tabii ki. Bu tür epostalarda şöyle bir ek de bulunur, hala var mı bilmiyorum: “Bu epostayı ben dahil herkese forward’la.” Neden? Bu epostayı bana yollayan sensin, neden tekrar alacaksın ki? Forward’lamazsam kara listeye mi ekleyeceksin beni? Yoksa adres defterimdeki tüm adresleri alıp onları satmayı ve reklamlarda kullanmayı mı düşünüyorsun? İkincisi…

Bir de şu durum var: Bu epostalar inanılmaz gereksiz internet trafiği yaratıyor. Hani internetimiz yavaş diye şikayet ediyoruz ya. Bu epostalar eminim kayda değer bant genişliği kullanıyorlardır. Ah bir de, forward’lanan resim dosyaları, Powerpoint sunumları var.

Akıl fikir beyin diyorum, forward’sız bir ortama davet ediyorum sizi.

Eğer bu yazıyı sevdiyseniz, adres defterinizdeki herkese yollayın. Diğerleri değil ama bu yazı işe yarayacaktır sanıyorum.


This post has 2 comments.

 1. deli-prof
  23 May 06
  14:43

  Kim yazmış bilmiyorum ama bu yazıya şu mail güzel gider :)>-

  Bu zamana kadar bana zincir mektup gönderen tüm dost ve arkadaşlarıma teşekkür ederim.

  -Sayenizde tuvalet temizlemekte kullanıldığını öğrendiğim kolayı içemez oldum.
  -AIDS virüsü taşıyan iğneler popoma batacak korkusuyla sinemaya gidemez oldum.
  -Deodorantlar kanser yapıyor diye sayenizde artık bir domuz gibi kokuyorum.
  -Telefon hattımı kullanıp bana borç takarlar korkusuyla telefona bile cevap veremiyorum.
  -Üstüne kesin fare sıçmıştır diye hiçbir kutu içeceği içemiyorum.
  -Çok beğensem bile ya içkime ilaç koyup beni uyutup organlarımı çalar ve buz dolu küvetin içinde uyanırsam diye bana yaklaşanları tersliyorum.
  -Tüm birikimlerimi hastanede yatan ve ölmek üzere olan çocuklara yatırdım. Beş parasız kaldım, açlıktan nefesim kokuyor.
  -Mail listesine katılırsam alacağım söylenen para, bilgisayar, cep telefonu ya da gezileri beklemekten evden dışarı çıkamaz oldum.
  -Tuzgölüne Konyanın katkılarından dolayı yemeklerim tuzsuz tatsız.
  -MSN paralı olacak; adam yeşerecek mi sararacak mı beklemekten gına geldi.
  -Excel hala ne zaman emekli olurum bildirmedi.
  -Bir maili forward etmedim başıma ne belalar gelecek diye korkuyla beklemekten ruh sağlığımı kaybettim.

  ŞİMDİ: Eğer bu maili 60 saniye içinde 1200 kişiye göndermezsen;
  bilesin ki ishal bir kuş sabah akşam kafana sıçacak ve hayatı sana dar
  edecektir.
  Bir Dost…

 2. sevda
  07 Dec 08
  12:51

  fw