İnekBugün iri parçalardan oluşmuş ve oldukça güzel olan bir sebze yemeği yedim, yalnızdım. Düşündüm, şimdi birisi olsa yanımda, ne derdi?

Sadece bir varsayım değil. Sık sık olan bir şey.

“Onu nasıl yiyorsun? Et yemeden insan nasıl yaşar” vs vs…

Bir de şu var: “Vejetaryen olmak zor değil mi?” Hayır değil! Bu gereksiz sorulara yanıt vermekten daha zor değil.

E sormuşsa ne var diyeceksiniz, ama sormaktan sormaya da fark vardır. Yeni tanıştığım birisi olsa tamam, e ama neden yıllardır bunu bilen insanlar böyle şeylerle geliyorlar bana?

Neden diye soranlara ‘vejetaryenim’ diye yanıt da vermem pek. Etoburlar ne zaman kendilerini isimlendirirler, ben de o zaman vejetaryenim derim. Bu yüzden ‘et vs yemiyorum’ demeyi tercih ederim hep.
Bir de şu var ki:

-Et yemiyor musun?
-Hayır.
-Hiç mi yemiyorsun?
-:-w
-Tavuk da mı yemiyorsun? Peki ya balık?
(…)
-Ama onlar beyaz et? Ben vejetaryenler sadece kırmızı et yemez sanıyordum. O zaman neden peynir yiyorsun? :-@

Kısa bir anekdotla devam edeyim :). Bir gün arkadaşla bir yerde yemek yiyeceğiz. Ne alayım ne alayım derken içinde et vs ürünü olmayan bir pizza seçip garsona söyledim. Muhabbet şu bu… Pizza geldi, üzerinde yuvarlak yuvarlak şeyler var. Şöyle bir diyalog geçti aramızda garsonla:

B: Bu pizzanın içinde et olmaması gerekiyordu.
G: Yok zaten?
B: (Gerçekten şaşırıyorum burada) Bunlar ne?
G: Onlar salam…

Yeni pizza gelir…

Ne kadar doğal karşılıyoruz bazı şeyleri. Hayvan parçaları yemek normal olmuş, benim vejetaryenliğimi konuşuyoruz…


This post has 6 comments.

 1. melek
  11 May 06
  20:53

  Bi kaç senedir yeni yeni et yemeye başladım daha önceden bende vejetaryendim ottan başka bişi yemezdim ama dediğin gibi alpercim vejetaryenim dediğimde hiç mi et yemiosun gibi sorulara cevap vermekten çok daha kolay vejetaryen olmak, yine de insanlar bıkmıor… “bari balık yee” hayır kardeşim yemicem zorlamı onun yerine brokoli yada rezene yicemmmm:)

 2. tolga murat boyraz
  13 May 06
  1:54

  merhabalar alper. vejetaryenlik ya da etoburluk meselelerine hiç değinmek istemiyordum aslında. sonuçta benzetmek ne kadar doğru ama insanları nasıl cinsel seçimleri konusunda eleştiremezsek, yeme içme seçimlerinde de bir şey söyleyemeyiz. ben her ne kadar “hem et hem de ot yiyen bir canlı” olsam da, farklı seçimler pek de umrumda değil. tavuk ve balık yeme konusunda insanların ısrarı ise biraz komik bir durum gibi geldi bana. sanıyorum biraz bilgisizlik söz konusu. bırakın isteyen istedigini yapsın, ne kadar anarşik söylemlerim var yaw benim de..

 3. alper
  13 May 06
  10:51

  Konu isteyenin istediğini yapmasından çok normal olarak atfedilen şeyin ne olduğu.

  Dediğin gibi cinsel yönelimle de bağlantılı aslında, yani ifade olarak. Kimse ben heteroseksüelim demiyor, ben etoburum demediği gibi. Neden? Çünkü doğal olarak atfettiğimiz şeyler var: et yemek gibi.

  Oraya yazdığım küçük anekdot şunu ne güzel özetliyor, Ada (The Island) filminde şöyle bir söz vardı:

  Just because people wanna eat the burger
  doesn’t mean they wanna meet the cow.

  Bir de, bence isteyen istediğini yapsın çok da olumlu bir söz değil. “Ben görmediğim sürece isteyen istediğini yapsın”a dönüşünce çok da güzel olmuyor.

  Bir şeylere tolerans tanımak değil, onları cidden problem olarak görmemek, ya da, nasıl denir… Kısacası, liberal anlayışlılığında olmamak önemli olan şey bence.

 4. tolga murat boyraz
  15 May 06
  18:30

  aslında benim bahsettiğim “isteyen istedigini yapsın” anlayışı liberallikten daha çok anarşik bir yaklaşımdan yana.

  “ben görmediğim sürece” isteyen istedigini yapsın meselesi zaten çok daha farklı, bu tür bir düşünceye sahip kişi her ne kadar insanların özgürlüğünden yana görünse de, kendisi bu özgürlüklerin kullanılmasına tanık olmak istemiyor demektir. bu da onun duyduğu rahatsızlıktan ileri gelir diye düşünüyorum.

  “normal” olarak atfedilme konusu da, bildigimiz üzere bir şey
  “genel” ise aynı zamanda “normal” oluyor, daha doğrusu kabul ediliyor. bu hemen hemen her konuda böyle. insanlar “genel”de bulundukları için bir şeyleri söyleme ihtiyaçları da olmuyor. bilgisayar diliyle söylemek gerekirse insanların bazı seçimleri ve tercihleri default olarak görülüyor. asıl sorun da bence, bu bizim kimliğimize varsayılan olarak atanan özellikleri sorgulayabilmek.

 5. alper
  15 May 06
  19:40

  Melek: ot dışında yiyecek o kadar çok şey var ki halbuki. Eski-vejetaryen nasıl böyle konuşur, tuhaf geldi.

  Tolga,

  İsteyen istediğini yapsın dediğinde bunları da gözardı etmiş oluyorsun ama. Bir şeylerden bahsetmiyorsan onlar yoktur. Vejetaryenlik burada çok da önemli olmayabilir (gerçi birçok vejetaryen aktivist var). Ancak diğer şeyleri düşün. Ortada bir ayrımcılık, hor görme vs söz konusu ise, bunları vurgulamak gerekiyor, isimlendirmek, yinelemek gerekiyor, genel olarak konuşuyorum.

  Vejetaryen olmak sadece bir beslenme şekli değil. Tüm bu nedenlerden dolayı, isteyen istediğini yapsın ifadesini doğru bulmuyorum.

 6. cahilperi
  11 Mar 08
  19:57

  ahhaha :) “ama onlar salam..” lafına bittim :)) onu etten dahi saymıyor ha… ah biliyorum bir vejetaryenin ne gibi saçmalıklarla karşılaşabileğini çünkü ben de onlardandım, 2,5 sene kadar, sonra aile baskısı yüzünden yavaş yavaş yemeye başladım, ama hala yumurta yiyemem mesela, 15 sene sonra ilk kez geçen ay yedim hatta… ama bir daha yermiyim bilmiyorum. Vejetaryenliği sonuna kadar savunuyorum, sadece balık ve salatayla beslenebilirdim sonsuza kadar, ve vejetaryenlerin kısıtlı seçeneklerinin olduğu inancı tam bir palavra gerçekten…