Birkaç gün önceki bir yazımda GP2X’ten bahsetmiştim ve yakında bir inceleme yazacağımı söylemiştim. O vakit geldi. Başlayalım bakalım:Önce, GP2X’in temel özellikleriyle başlayalım:

 • İşlemciler Çift Çekirdek: ARM920T (host 200 MHz) + ARM940T (200 MHz) – Yazılımla hızaşırtma (overclock) yapılabilir.
 • Çipset: MMSP2
 • NAND Flash ROM: 64 MB
 • RAM: SDRAM 64 MB
 • İşletim sistemi: Linux tabanlı
 • Veri Kapasitesi: SD Card (SDIO desteği gelecekte düşünülüyor)
 • Bağlantı: USB 2.0
 • Güç: 2 × AA pil
 • Ekran: 3.5 inç – 320×240 renkli TFT LCD
 • TV çıkışı: evet (ucuza satın alınabilecek bir kablo yardımıyla; sadece S-video)
 • AC güç: 3.3 V
 • Fiziksel boyutlar: yaklaşık 142mm wide, 82mm high, 27mm deep (joystick hariç)

Video ve ses özellikleri ve destekleriyle devam edelim:

Video

GP2X üzerinde gelen videoçalar şu özelliklere sahip

 • Video dosyaları: DivX 3/4/5, XviD (gelecekte MPEG ve MPEG4 codec destekleri de gelecek)
 • Çözünürlük: Maks 1920×1024
 • Frame Rate: saniyede maks 124 kare (fps)
 • Maks Bit Rate: Video: 2500 kbit/s, Audio: 512 kbit/s
 • Altyazı desteği: SMI, SRT
 • Pil ömrü: ~4.5 saat (bir kullanıcının testi: 2 × 2850mAh AA pil)

Ses

GP2x üzerinde gelen müzikçalar şu özelliklere sahip (burada yazan bazı teknik terimler hakkında bilgim olmadığından çevirmemeyi uygun gördüm):

 • Ses Formatları: MP3, Ogg Vorbis (WMA desteği de gelecek)
 • Frequency Range: 20 Hz-20 kHz
 • Power output: 100mA
 • Sample Resolution/Rate: 16bit/8-48 kHz
 • Equalizer: includes “Normal”, “Classic”, “Rock”, “Jazz”, “Pop” presets
 • Battery Life: ~10 hours (firmaya göre: 2 x 2850mAh AA pil)

(Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Gp2x )
Buradaki dosya formatı destekleri her zaman yeni yazılımlarla aşılabilir.

Şimdi kutuyu açma vakti!

GP2X Kutusu Kutu içeri�i

Bu ufak tefek paketten çıkanlar: GP2X, bir çift adi AA pil, USB kablosu, pek bilgi içermeyen Korece/İngilizce kullanma kılavuzu, ekran koruyucu, emülatör, utility vs içeren cd.

Kullanmaya başlamadan önce ekran koruyucuyu takmamız gerekiyor. Aksi takdirde korumasız bulunan LCD darbelerle zarar görebilir. Ben çoktan taktığım için gösteremiyorum, ancak bu adreste hem daha güzel fotoğrafları hem de ekran koruyucuyu görebilirsiniz.

All Hail GP2X! Avuca Sı�ıyorSD Card YuvasıUfacık Tefecik GP2X

Bu fotoğraflardan GP2X’i yakından görebilir, boyut kıyaslaması yapabilirsiniz. Oldukça hafif olduğunu belirtmeliyim. Toplam dokuz fonksiyonlu joystick’i, iki adet omuz butonu (elinize aldığınızda işaret parmaklara denk geliyor), dört adet çeşitli fonksiyonları olan tuşu, Start ve Select tuşları ve ses açma kapama düğmesi bulunuyor. Tabii ki bir de açma kapama düğmesi. Bunun dışında sağda ve solda iki hoparlör bulunuyor ve evet, stereo desteği var. Oyun oynarken ve video izlerken sesler oldukça tatmin edici. Müzik dinlemek istiyorsanız bir kulaklık şart. Kulaklık çıkışımız da bulunuyor. Yan tarafta USB ve adaptör güç girişi, altta ise birçok şey takılabilecek bir bağlantı noktası bulunuyor.
AA pil (bildiğiniz kalem pil) ile çalışması büyük avantaj. Ne birkaç yıl sonra dahili bataryam ölecek gibi bir endişeniz olacak, ne de şarj etmek için priz arayacaksınız. Tatile gittiğinizde iki çift şarjlı pil, bir çift de kaliteli pil alırsanız herhangi bir sorun olmaz sanıyorum. Pillerimizi takıyoruz ve açıyoruz:

2x AA pil ile çalı�ıyor Açıl Susam Açıl! Ana Menü

Firmware 2.0 ile birlikte açılma süresi 10 saniye civarı. Biraz bekliyoruz ve ana ekran bizi karşılıyor. Ana menüyü isterseniz yeni temalarla değiştirebiliyorsunuz. Ana menüden, Video, Oyun, Müzik, Foto, Ekitap, Gezgin (Explorer), Utility ve Ayarlar menülerine ulaşabiliyoruz. Oyun ve Utility altından SD kartımıza koyduğumuz yazılımları çalıştırabiliyoruz. Video özelliğini birazdan göstereceğim. Foto’da resim dosyalarına bakabiliyorsunuz. Gezgin’de dosyaları silme, taşıma ve kopyalama işlemlerini yapabiliyorsunuz. Ekitap’ta daha sonra göstereceğim tekst dosyalarını okuma özelliği bulunuyor. Ayarlar altında ise belli başlı ayarlar bulunuyor.
Biraz video izleyelim:

Video �alar (Sponge Bob) Video �alar (Sponge Bob)

Fotoğraflar çok net olmadı, ancak görüntünün oldukça tatmin edici, altyazıların ise rahat okunur olduğunu belirteyim. Gerçekten çok çok güzel! :)

Video �alar (Grounded For Life) Video Player (Grounded For Life)

Üst soldaki fotoğrafta mini navigasyon menüsünü görüyorsunuz. Çeşitli temel kontrolleri buradan yapabiliyorsunuz. Onun dışında, dilerseniz joystick yardımıyla, menüyü açmadan, hızlı bir şekilde ileri geri sarabiliyorsunuz videoyu. Görüntü kalitesi gerçekten çok güzel!

Ana menüden Game (Oyun)’e geçiyoruz ve önceden SD kartımıza yüklediğimiz oyunlardan ya da emülatörlerden birini çalıştırıyoruz. Aşağıdaki tüm oyun ekran görüntüleri DrMdx adındaki Sega Genesis/Megadrive emülatöründen.

Sega! (DrMdx)

Aha! Sega!!! ;)

Ultimate Mortal Kombat 3 Ultimate Mortal Kombat 3 - 2

Ultimate Mortal Kombat 3’ten iki ekran görüntüsü. Fotoğraf makinasından dolayı çok net değil, ancak gerçek görüntü mükemmel!

Sonic & Knuckles 2Sonic & Knuckles

Sonick & Knuckles’ı bilmeyen yoktur. Pek eğlenceli :)

Bazı emülatörlerde görüntüyü 90 derece çevirebiliyorsunuz, bu bazı oyunlarda daha çok oynanabilirlik demek. Şu an için, emülasyon desteği bulunan konsollardan bazıları: Atari, Sega Genesis/Megadrive, Super Nintendo, Gameboy, Mame, NeoGeo vs.

Bunlar dışında GP2X için yazılmış oyunlar da emülatör olmadan çalıştırılabiliyor.

Biraz da müzik:

Müzik Çalar Select tuşuna basarak, müzik dinlerken LCD ekranı kapatık, pil tasarrufu yapabiliyoruz. Yeni yazılacak müzik çalarlar ile daha kullanışlı arabirimler gelebilir. Bu kötü demiyorum, sadece her zaman daha iyisi yapılabilir diyorum.

Önceden de belirtmiştim, müzik dinlemek istiyorsanız GP2X üzerindeki hoparlörler pek tatmin edici değil. Ancak kulaklıkla ses gerçekten çok kaliteli. Üzerinde preset ekolayzır ayarları bulunuyor. Toplu taşıma araçlarında yaptığım testler, sesin oldukça kuvvetli (yani, yüksek) olduğunu gösterdi.

QtopiaGP2X’in en güzel özelliği, kendisi için yazılmış, ya da kendisine adapte edilmiş her şeyi çalıştırabilmesi. Bu yüzden bir eğlence merkezinden fazlası. Yan tarafta Qtopia ekran görüntüsünü görüyorsunuz. Opera Web tarayıcısı, resim gösterici, PDF gösterici gibi programlara ulaşabiliyorsunuz. Joystick’imiz mouse’umuz oluyor :).

EBook Reader TV Out

Sırasıyla ekitap okuyucusu ve Ayarlar menüsünden bir görüntü. TV çıkışı unutmamak gerek. TV çıkışı sadece video izlerken değil, GP2X ile yaptığınız her şeyde kullanabileceğiniz bir özellik. Kısacası, GP2X’inizi televizyona bağlayıp eski oyun konsolu dönemlerine hızlı geçiş yapabilirsiniz.

Sonuç:

Kabaca aklıma gelenleri yazayım: Ele oturan tasarım, hafif, kalem pil ile çalışması, kaliteli LCD ekran, tv çıkışı. Daha önemlisi linux tabanlı oluşu. Bu haliyle GP2X için neredeyse her türlü donanıma destek verilebilir, birçok özellik katacak yeni programlar yazılabilir.

GP2X’in şu anki en büyük eksiği kablosuz ağ desteğinin olmaması. Ancak SDIO kart desteği ile birlikte o da gelecektir, bu desteğin gelmesinin çok uzun süreceğini hiç sanmıyorum. Breakoutbox denen kutu yardımıyla her türlü USB cihazı şu an zaten bağlayabiliyorsunuz.
GP2X neden bilmiyorum Sony PSP ile karşılaştırılıyor. Ancak bu karşılaştırma bence çok yersiz. Çünkü ikisinin de hedefi farklı. GP2X kesinlikle herkes için değil. Bilgisayar noob‘u iseniz detaylarıyla uğraşmak istemezsiniz.

Kaliteli görüntü, nostaljik oyunlar, kaliteli müzik, her an çıkan yeni yazılımlar…

Türkiye fiyatı şu an 399 YTL. Türkiye’de bütün aksesuarları bulunabiliyor, üstelik uygun fiyata. GP2X Resmi Türkiye Sitesi‘nden detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Tags: , , ,

This post has 6 comments.

 1. mehmet
  06 May 06
  15:11

  Ellerine sağlık Alper kardeş gerçekten güzel olmuş. Bu incelemeden sonra kesin bir tane edineceğim tekrar teşekkürler :) ;;) >:)

 2. alper
  18 May 06
  16:48

  Film zor olur ancak pek güzel dizi izlenir diye düşünüyordum GP2X ile. Geçen hafta evde vaktim olmadığından yolda başlayıp okulda devam ederek, ilk kez GP2X’imle film izledim. Randıman alınıyor :d

  Bu ara vakit olmadığından çok kurcalayamıyorum ve doğrusu oyunlara pek sarmak da istemiyorum finaller yaklaşırken ve yazılacak şeyler varken.

 3. huseyin
  19 May 06
  19:22

  Valla şimdiye kadar,,az çok a dan z ye gp2x i okudum,,kelimenin tam anlamıyla kullanıcıya dostluk edindiriyor!Benim aradıklarımla kalmayıp fiatını makul buluyorum.yoksa yüksek GB lı lardan alsak cebimiz yanıyor.en iyisi sök tak cinslerden almak.Sd kartlar gibi..Ve Tv out çıkışının olması mükkemmel..ama Lütfen yazarmısınız,,TV out ile evdeki TV ye bagladıgımızda büyük TV deki görüntü kalitesi nasıl acaba??Mükemmel demekle duyduk da birazda fotoraflarda görürsek daha çok memnun kalacagım!yine de bundan bir tane almak istiyorum!Nede olsa SD kartları iyi fiatada bulmak ve sarjlı kalem pil bulmak mümkün!Daha ne olsun!! lityum ion pillere hep kuşkuyla bakıyordum..pili bitince yada bozulunca yenisi pahalı oluyor..
  Tek bilmek istedigim,TV ye bagladıgında büyük TV deki görüntü kalitesi nasıldır??
  Saygılar!

 4. alper
  19 May 06
  22:07

  Hüseyin,

  TV-out kablom yok henüz. Televizyon performansı için şu adreste bulunan videoya bakabilirsin.

  Bir de GP2XTR forumlarına bakarsan, orada daha net yanıt vereceklerdir sana.

 5. GP2X…

  GP2X bir multimedya-oyun konsolu. Aslında bu tanım bile kendisini tam ifade edemiyor. Dış görünüş olarak sadece bir oyun konsolu gibi gözükmesine rağmen içindeki Linux işletim sistemi ile bir çok şey (film izleme, mp3, web browsing, kla…

 6. rafet
  18 Sep 06
  0:45

  merhaba

  Yazini bir kac kere okudum, cihazi satin almadan once ve sonra.Once buna tesekkurler.

  Ben su film izleme isini yapamadim hala.
  Bu konuda biraz aciklama yapabilir misiniz?
  Bende Gonul yarasi avisi vardi, onu cektim,
  desteklenmiyor dedi calistirmadi.
  Nikon ile cektigim avi dosyalarini calistirmiyor.

  selamlar