GP2XBir arkadaşımın böyle bir aletin varlığından haber vermesinin ardından çok heyecanlandım ve dayanamadım, sipariş verdim.

GP2X’in ne olduğunu kısaca anlatayım: linux tabanlı bir eğlence merkezi. Sony PSP’ye benzetebiliriz, ancak ondan birçok anlamda çok farklı. Her şeyden önce, dediğim gibi, linux üzerinde çalışıyor. Bu yüzden, aslında bir eğlence merkezinden de fazlası. Kısaca video ve ses formatlarını destekliyor, oyun oynanabiliyor, fotoğraf gösterebiliyor, ekitap dosyalarını okuyabiliyor. Ancak temelde linux’un olması bu sınırları kaldırıyor. Bu alet için yazılmış herhangi bir program yeni bir özellik ekleyebilir, yeni donanımlara destek verebilir. Hatta Windows 95 bile çalıştıran var GP2X üzerinde :) Bunlar dışında, GP2X’e 80 gb sabit disk ya da klavye takan insanlar var. Bu özellikler birçok kişi için bir şey ifade etmiyordur, ancak gerçekten heyecan verici :)

Beni çok sevindiren bir özellik şu: bu alet için yazılmış emülatörler var. Yani, eski arcade oyunlar, atari salonu oyunları, Sega, NeoGeo vs gibi konsolların oyunlarını oynayabiliyorsunuz. Benim gibi bilgisayar oyunlarıyla neredeyse hiç arası olmayan birisini bile heyecanlandıran bir şey bu.

Her neyse, yarın elimde olması gerekiyor. Birkaç gün sonra kaba bir inceleme yazarım.

Ürünle ilgili detaylı bilgiyi resmi sitesinden ya da Türkiye resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.

Tags: ,

This post has 1 comment.

  1. mehmet
    04 May 06
    1:48

    Gerçekten güzel ve heyecan verici bir ürün. İnşallah wi-fi desteği gelir de internete girme şansımız da olur. Gp2x hakkında gozlemlerinizi ve deneyimlerinizi dört gözle bekliyorum…