Krautrock Meeting 2005 başlıklı yazının devamındaydı bu yazı, ancak başlıkla ilgisiz yerlere gittiğinden, ayırmayı tercih ettim: Krautrock nedir ondan bahsedeyim biraz. Öncelikle Krautrock Meeting 2005 kitapçığında yazanın kısaltılmışı olan, amazon’dan çalınma yazıyı ekleyeyim:

Krautrock is a musical phenomenon that emerged more than 30 years ago and has had an amazing renaissance recently. The expression Krautrock was an invention of the British radio DJ John Peel, although, technically, there never actually was a Krautrock scene. Krautrockers have made musical history much richer with sounds that influenced a range of styles like New Wave, Techno and Heavy Metal. Musicians ranging from Sex Pistol/PiL member Johnny “Rotten” Lydon to the Red Hot Chili Peppers took what Krautrock had to offer and added it to their own sounds. The outcome for international rock and pop music is a reference list on which you will find Brian Eno, David Bowie, Afrika Bambaataa, Pavement and a whole host of others. And even now, there is cornucopia of classic Krautrock waiting to be discovered. The likes of Guru Guru, Karthago, Peter Pankas Jane, Epitaph, Amon Düül II and Birth Control (to name but a few) have changed the face of music.

Ben de kendi eklentimi yapayım buna. Kraut sözcüğü, İngilizce’de Alman demenin argo hali. Müziğin ortaya çıkışı ise İkinci Dünya Savaşı’yla ilgili. Savaş sonrası ikiye bölünmüş Almanya’nın Amerikan ‘kontrolü’ altındaki bölgesindeki Amerikanlaşmaya, Alman gençlerinin verdiği tepkiden doğuyor. Alman gençler, Amerikan rock’ına karşılık kendi müziklerini yaratmaya çalışıyorlar. Ortaya çıkan şeyler ise oldukça deneysel. Her ne kadar, Kraftwerk, Neu!, Can, Faust gibi gruplar birbirlerine yakın olmayan müzikler de yapsalar, hepsi krautrock grupları. Krautrock’la aşina olduğunuzda bu müziği rahatlıkla tanırsınız. Merak ediyorsanız arayıp detaylı bilgi bulabilirsiniz. Bu müzik nedir onu anlatmak için birkaç şarkı ekliyorum. İlki uzunca bir şarkı. Faust’tan Miss Fortune adlı şarkı. Bu ara elimin altında olduğundan onu ekliyorum. Zamanla sevdiğim bir iki gruptan da bir şeyler ekleyebilirim. O zaman bu şarkıların neler olduğunu burada da yazmış olurum.

[Eskiden burada dinlenilebilen bir şarkı vardı. Ancak bu yazı eskidiğinden kaldırdım.]

Tags:

This post has 1 comment.

  1. […] Krautrock adındaki yazıda ise bu müziğin ne olduğunu anlattım. […]