Depeche Mode grubunu ilk duyduğum zaman ile, onları ilk dinlediğim zaman arasında yıllar var. Neden bilmiyorum hep önyargılı davrandım. Onları dinlemeye başladıktan sonra ise, bırakamaz oldum. Hatta öyle ki, yaşamım boyunca bıkmadan dinleyeceğim iki gruptan (diğeri Queen) birisi haline geldi. Bu grubun en sevdiğim şarkılarından bir tanesi de Exciter albümünden “Breathe”. Şarkı ve sözleri hakkındaki yorumlarımı okurken, şarkıyı dinlemek için aşağıdaki kutuyu kullanabilirsiniz.


[Eskiden burada dinlenilebilen bir şarkı vardı. Ancak bu yazı eskidiğinden kaldırdım.]

Müzik çok güzel. Başka güzel şey ise sözleri. Sevgiliyle ilişki sırasında duyduğunuz bir şey sonrası başlayan paranoya… Ardından bu ilişkiyi kurtarma çabası, bir yandan onu rahat bırakmaya çalışırken, bir yandan da sürekli ikna etme denemeleri… Son olarak da, o ana kadar görmeyen şeyleri fark etmek…

Peki ne var bu sözlerde? Şarkıyı, yukarıdaki kutucuk yardımıyla dinlerken, sözlere bakın, ardından tüm yazıyı tekrar okuyun bütünlük için. Yakından bakalım:

İlk kıtada, insanların dedikodu yapmaya, yalan söylemeye bayıldıkları ifadesini görüyoruz. Ancak, paranoya çoktan yaratıldığı için, sevgiliye güven duygusunu bir kenara bırakıp, doğrudan ona soruyor. Sorma şekli çok iç acıtıyor: “Lütfen şimdi söyle/Bilmek istiyorum/Senin dudaklarından/Doğru olmadığını duymak istiyorum.” Ne var burada? Çaresizlik… Bir yandan, bana doğruyu söyle derken, bir yandan da duyduklarımın doğru olmadığını söyle bana diyor.

Ardından ise, o ana kadar neler olduğunu öğreniyoruz. İlk gün duymuş ve gülmüş, ikinci gün gülümsemeye çalışmış, üçünçü gün sabrı zorlanmış, dördüncü gün ise içi acımış (ne kadar kötü bir şeydir bu). Ardından ise, ilişkiyi ayakta tutma, ikna etme ve kişinin içini rahatlatmaya çalışması süreci başlıyor: Bana bunların bir çılgınlık olduğunu/Her şeyin yolunda olduğunu söyle/Küçük ellerini ellerim arasına koy/Aşka inan/Başını göğsüme yasla/Aşkı solu.”
Son olarak da, dedikoduların kaynağını, duyanların İncil üzerine yemin ettiklerini öğreniyoruz. Başka bir önemli nokta ise, kişimizin hatalı olmakla suçlanıyor olması. Ardından, hala sevildiğini duymak istiyor, elveda sözcüğünü duymadan.

Böyle bir şey yaşadınız mı bilmiyorum. Başınızdan böyle bir şey geçtiyse, buradaki evreleri geçmişi hatırlayarak tekrar yaşamışsınızdır. Ne kötü bir şeydir, umudunu kaybetmemeye çalışmak.

I heard a rumour
They travel far
You know what it’s like
The way people are
They talk and they talk
Though they don’t understand
They’ll whisper and whisper
And lie on demand
Please tell me now
I want to know
I have to hear it from your lips
Say it’s not so

I heard it on monday
And I laughed a while
I heard it on tuesday
I managed to smile
I heard it on wednesday
My patience was tried
I heard it on thursday
And I hurt inside
I want to know
The depths of your mind
Tell me this whole thing is madness
And we’re doing fine
Put your little hand in mine
And believe in love
Put your head on my chest
And breathe love
Breathe love
Breathe love
Breathe love

I heard it from Peter
Who heard it from Paul
Who heard it from someone
I don’t know at all
I heard it from Mary
Who heard it from Ruth
Who swore on the Bible
She’s telling the truth
I heard it from Simon
Who heard it from James
Confirming with Sarah
That I was to blame
I heard it from Joseph
Who heard it from John
Who said with conviction
That all hope was gone
So I need to know
Your alibis
I need to hear that you love me
Before you say goodbye
Before you say goodbye
Before you say goodbye
Before you say goodbye

Tags:

This post has no comment.