Geçenlerde, bölümden arkadaş ve hocalarla birlikte The New World adlı filmi izlemeye gittik. Eh, bölüm Amerikan Kültürü ve Edebiyatı olunca, Amerika Yerlilerinin, beyaz adamın ve olayların nasıl yansıtıldığına dikkat edildi. Benim kişisel kanıma gelince:

Senaryo, John Smith‘in yazdıklarının üzerine kurulmuş. Bazı yerlerde Smith’in yazdıklarını okur gibi hissettim, tekrar hatırladım okuduklarımı. Her neyse, filmde Amerika’yı ilk gördüğümüz yerler tabii ki büyüleyici. Hollywood filmlerinde sıkça göreceğiniz, güzel ve el değmemiş orman, geniş ova vs manzaraları var. Sessiz ve huzurlu bir yer olduğu film boyunca gözümüze sokuluyor. Amerika Yerlileri korudukları doğada kendi düzenlerinde yaşarlarken, Eski Dünyalılar savaşçıl olduklarından, geldikleri gibi ağaçları kesip kendilerine kerestelerle korunan bir yer çevreliyorlar. Ancak, Yerliler yeşillik içinde yaşarken, İngiliz kolonicilerin çamur içinde yaşadığını görüyoruz. Bunun dışında, klasik ikili zıtlıklar da kullanılmış. Örneğin, Yerlilerin yüzleri temiz ve yüz ifadeleri daha insancıl iken, İngilizlerde bunun aksini görüyoruz: sakal, kir ve asık surat. Bu temsilleri sevdim, ancak bunun amacı nedir onu da düşünmek gerek: demokratik, özgürlükçü Amerika mı?

Çok fazla uzatmadan birkaç şey daha ekleyeceğim. Film, lirik/feminen anlatıyı içeriyor*. Film boyunca, uzun süren shot‘lar, kameranın karakterleri takip etmesi ve uzun manzara çekimlerini görüyoruz. Anlatıyla ilgili diğer şey ise filmde olayların neden-sonuç ilişkisiyle bağlanmamış olması ve filmin bir çözümlenme ile bitmiyor olması ayrı bir feminen anlatı özelliği. Bunun dışında sık sık Pocahontas’ın zihnini duyuyoruz voice over ile giriyoruz, bu da klasik anlatıya alternatif bir yöntem.

Sonuç olarak: Filmdeki bazı şeyler iyiydi hoştu. Smith’in yazarak mitleştirdiği Pocahontas‘ın öyküsü bu şekilde tekrar üretilmiş. Hocam Laurence Raw, bu filmin bir blockbuster olduğunu söylemişti. Ancak izledikten sonra kendisine katılmadığımı söylemeliyim. Çünkü 135 dakikalık bu film kesinlikle mainstream* sinema izleyicisi için değil.

[rate 3.5]


This post has no comment.